KRiR chciał zmian w programie dot. odpadów rolniczych
Z powodu napływających od rolników sygnałów dotyczących problemów z odstawieniem odpadów rolniczych, zarząd KRiR zgłosił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo, w którym prosił o wprowadzenie zmian w programie priorytetowym pod nazwą „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”
MKiŚ odpowiada na prośby KRiR
We wstępie swojej odpowiedzi MKiŚ nadmieniło, że wspólnie z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zamykają się na propozycje wprowadzenia zmian i spostrzeżenia odnośnie do realizacji programów priorytetowych, które są przez nich wdrażane. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa Fundusz podejmuje również nieustanne działania mające na celu doskonalenie oferty programowej, która jest dostępna w NFOŚiGW.
Rolnik jest zobowiązany do gospodarowania odpadami
Jak wynika z relacji MKiŚ, to rolnik, który wytwarza odpady podczas prowadzenia działalności rolniczej, jest zobowiązany przepisami prawa do zagospodarowania odpadów. W związku z powyższym ministerstwo nadmienia, że wsparcie finansowe, które oferują w programie „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, jest przeznaczone na przedsięwzięcia polegające na rozwoju infrastruktury służącej zagospodarowaniu odpadów. Natomiast kwestie związane ze wsparciem przedsiębiorców prowadzących instalacje recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, zużytych opon lub opakowań wielomateriałowych stanowią część innych programów priorytetowych NFOŚiGW.
Skąd wziąć pieniądze na gospodarowanie odpadami?
Jak wskazało ministerstwo, osoby prowadzące działalność z zakresu gospodarowania wyżej wymienionymi odpadami, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego: „Racjonalna gospodarka odpadami”, której punkt 2 „Instalacje gospodarowania odpadami” mówi o tym, co zrobić w powyższym przypadku.
Nie będzie dotacji na odbiór opon od rolnika
Niestety, w podsumowaniu pisma z MKiŚ można przeczytać, że aktualnie NFOŚiGW nie zamierza prowadzić programu mającego na celu odbiór i gospodarowanie oponami rolniczymi. Zdaniem MKiŚ ostateczną odpowiedzialność za stworzenie możliwości gospodarowania odpadami i współfinansowanie tych działań powinny ponosić firmy wprowadzające produkty, opakowania i opony rolnicze, co ma wynikać z prawa Unii Europejskiej o rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
Przeczytaj również: Rolnicy płacą aż 1 tys. zł za utylizacje zużytych opon maszyn rolniczych. Jak to zmienić?
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: KRiR