Rafał RomanowskiMRiRW/zrzut ekranu
StoryEditorRynek malin

Czy doszło do zmowy na rynku owoców? Skupy miały zaniżać ceny malin

10.07.2023., 11:00h
Temat cen skupu malin przewija się od kilku tygodni. W skup owoców zaangażowały się spółki Skarbu Państwa, co miało poprawić sytuację polskich plantatorów. Okazuje się jednak, że na rynku malin mogło dojść do zmowy cenowej innych skupujących. Czy to prawda?

10 lipca 2023 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się briefing prasowy z udziałem Sekretarza Stanu, Rafała Romanowskiego, podczas którego został poruszony temat możliwego nadużycia przy ustalaniu cen owoców jagodowych w tym malin w skupach. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele instytucji, które zajmą się zbadaniem sprawy we wskazanych przez MRiRW firmach i byli to:

  • Mariusz Gojny — podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,
  • Krzysztof Saczka — w.z. Głównego Inspektora Sanitarnego,
  • Przemysław Rzodkiewicz — Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,
  • Joanna Jankowiak-Kuć - dyrektor w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy Spółki Skarbu Państwa skupują maliny?

Poseł Romanowski w trakcie konferencji, która odbyła się w czasie jego wizyty w lubelskich zakładach 7 lipca 2023 r., wyjaśnił, że w skup maliny zaangażowały się spółki Skarbu Państwa, co ma mieć wpływ na zwiększenie cen malin w skupach. Jak się okazuje, zdaniem sekretarza mogło dojść do zmowy cenowej w skupach nieprowadzących interesów ze spółką.

– Jeden z podmiotów Skarbu Państwa, należący do niego w 100-procentach, rozpoczął normalną działalność rynkową i uczestniczy w rynku skupu malin na terenie województwa lubelskiego, pan minister Robert Telus zapowiedział, że jeżeli będzie trzeba, będziemy uczestniczyć także w innych częściach kraju. Pojawienie się tego podmiotu wywołało bardzo konkretny i mierzalny efekt dla plantatorów, bo cena tych malin w skupie tzw. malin przemysłowych do zamrożenia, czy też przetworzenia na koncentrat, zaczęła wzrastać w okolicy do 1 zł na kilogram – chwalił spółkę Romanowski.

Czy nastąpiła zmowa cenowa w skupach malin?

Zdaniem Romanowskiego w okolicach weekendu sytuacja rynkowa zaczęła ulegać podejrzanej zmianie. Z relacji sekretarza wynikało, że skupy, które skupy dotychczas prowadzące transakcje z lokalnymi producentami malin, zaczęły zaniżać cenę.

– Niestety, z piątku na sobotę, stało się coś takiego, że te podmioty, które są dużą częścią kapitału zagranicznego, praktycznie z godziny na godzinę obniżyły cenę na malinę przemysłową, skupowaną od lubelskich plantatorów o 1 zł. Zbiegło się to w bardzo konkretnym czasie. W związku z tym przyjęliśmy jako uzasadnione podejrzenie, że mogła nastąpić zmowa cenowa w celu wywarcia presji na podmiocie Skarbu Państwa, który realizuje i skupuje te maliny do przetworzenia, które mogłyby być dalej odsprzedawane w różne części Europy czy świata – mówił Romanowski.

Czy skupy malin działają na niekorzyść rolników?

Jak wynika z relacji Romanowskiego, jeżeli doszło do zmowy cenowej, która jest podejrzewana, najbardziej ucierpieli na tym rolnicy, ponieważ to dla tego typu działania są najbardziej niekorzystne.

– Przede wszystkim działa to z ogromną niekorzyścią dla plantatorów, którzy właśnie w tym momencie zbierają tak zwaną malinę letnią, niedługo zacznie się wysyp maliny jesiennej, więc nie możemy ulegać tej presji, musimy podejmować bardzo konkretne działania – wyjaśnił Romanowski.

Będzie kontrola skupów malin

Polityk poinformował również, że w porozumieniu z premierem, Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Robertem Telusem, zlecił przeprowadzenie kontroli wskazanych podmiotów skupowych w celu wyeliminowania lub potwierdzenia podejrzeń. W tym celu na spotkanie zostali zaproszeni wyżej wymienieni goście.

– Po konsultacji z ministrem Telusem, a także po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim, podjęliśmy decyzję, że służby państwowe, które mogą kontrolować tego typu sytuacje, podejmą działania i w najbliższych dniach zmonitorują podmioty zajmujące się skupem, przetwórstwem i dalej odsprzedawaniem owoców na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego, czyli na terenie regionów o największym natężeniu produkcji owoców jagodowych w tym malin. Celem kontroli jest zapewnienie nam 100-procentowej wiedzy, czy przypadkiem nie następuje nadużycie pozycji monopolistycznej i czy nie prowadzi to do zaniżenia ceny tak, aby wywrzeć presję na tę spółkę Skarbu Państwa, która postanowiła w tym rynku uczestniczyć, powodując tym samym wzrost cen – tłumaczył Romanowski.

Ministerstwo po stronie rolnika

Polityk przyznał również, że jest świadomy tego, co wydarzyło się na polskim rynku i dodał, że MRiRW będzie monitorowało sytuację na rynku w taki sposób, by wszystkie prowadzone transakcje odbywały się z korzyścią dla rolników.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 22:58