Jesień, już w lipcu?!
Dla wielu z nas poczucie zbliżającej się jesieni pojawia się wraz z końcem wakacji i rozpoczęciem roku szkolnego. W tym roku jednak, oznaki wczesnej jesieni pojawiły się w niektórych regionach Polski już w lipcu! W ogrodach i lasach zaczynają dojrzewać owoce, takie jak orzechy leszczyny pospolitej czy kasztany kasztanowca zwyczajnego. Wrzosowiska przybierają malownicze odcienie różu i fioletu. To także czas migracji wielu gatunków ptaków na południe oraz przygotowań innych zwierząt do zimowego snu.
Kiedy do Polski dotarła wczesna jesień?
Obserwacje fenologiczne prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) od 2007 roku wskazują, że w Polsce wczesna jesień rozpoczyna się w różnych terminach:
- 21-31 sierpnia – północna, zachodnia, centralna i południowa Polska,
- 1-10 września – południowo-zachodnia, północno-zachodnia, południowo-wschodnia i wschodnia część kraju,
- 11-20 września – okolice Częstochowy.
Jak podaje IMGW: "Już w drugiej dekadzie lipca Obserwatorzy zgłaszali dojrzewanie owoców leszczyny pospolitej w okolicach Zielonej Góry, a pod koniec miesiąca pojawiły się doniesienia o kwitnieniu wrzosu zwyczajnego." To oznacza bardzo wczesny start jesiennej aury.
Czy w tym roku jesień również nadejdzie szybciej niż zwykle?
To pytanie pozostaje otwarte, jednak kluczowe będą temperatury powietrza w sierpniu i na początku września. Tradycyjnie, do jesiennych obserwacji zaliczane są takie zjawiska, jak żółknięcie i opadanie liści lipy drobnolistnej oraz brzozy brodawkowatej, które rozpoczynają się, gdy dni stają się krótsze, a temperatury niższe. W ubiegłym roku, ze względu na wyjątkowo ciepły wrzesień i październik, żółknięcie i opadanie liści było znacznie opóźnione.
oprac. M. Czubak
źródło: IMGW
fot. Evanto