Skutki wojny w Ukrainie dla polskiego rolnictwa
Jak wskazuje redaktor Kuroczycki, upłynęły prawie 3 lata od agresji Rosji na Ukrainę, która odcisnęła swe piętno na rynku rolnym wielu państw w tym Polski. Wzrosły ceny gazu i nawozów, ukraińskie zboże zalało polski rynek, a jego ceny drastycznie spadły.
Trump zapowiada agresywną politykę rolną
Redaktor Kuroczycki zastanawia się nad tym, jakie będą skutki działań, które zamierza podjąć Donald Trump wobec rolnictwa, a jak wiadomo zapowiada prowadzenie agresywnej polityki rolnej, np. wprowadzenie zaporowych ceł oraz omawia również zamiary Trumpa dot. NATO.
Co powinna zrobić Polska, by pozostać konkurencyjną na rynku rolnym?
Zdaniem redaktora Kuroczyckiego, obecna sytuacja jest jednoznacznym impulsem do działania, które powinno polegać na opracowaniu planu umożliwiającego osiągnięcie wyznaczonych celów w rolnictwie i zapewnienie skutecznych dostaw środków produkcji, które dotychczas były importowane.
Ale to nie wszystko! Redaktor Kuroczycki pochyla się również nad tematem dot. definicji rolnika aktywnego, wyjaśnia, dlaczego trzeba skupić się na wydajnej produkcji rolniczej i tłumaczy, dlaczego w obliczu zmian, które mają się wydarzyć w polityce rolnej nie tylko na poziomie Unii Europejskiej, ale również na arenie światowej, Polska nie powinna czuć się bezpiecznie.
Zobacz nowy VIDEOBLOG redaktora naczelnego TPR Pawła Kuroczyckiego „Rolnik pod prąd”:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: TPR