Flaga Polski na produktach spożywczych
Jedną z obietnic zawartych w pakiecie zobowiązań Donalda Tuska było wprowadzenie obowiązku oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach. Celem tego działania miało być wsparcie polskich producentów żywności.
W odpowiedzi na jedną z interpelacji ws. wsparcia producentów żywności, skierowanych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wyjaśnił, kiedy tak się stanie.
W sprawie oznaczania żywności muszą się wypowiedzieć wszyscy Polacy
Jak się okazuje, wprowadzenie obowiązku znakowania żywności nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Z informacji przekazanych przez wiceministra Kołodziejczaka wynika, że Komisja Europejska nie podejmie się notyfikacji bez wyników badania ankietowego, którego przeprowadzenie zleciło MRiRW. Celem badania jest sprawdzenie, czy konsumenci są zainteresowani znakowaniem świeżych owoców i warzyw grafiką przedstawiającą flagę państwa, z którego pochodzą, czy też nie.
Znak „Produkt Polski” wyróżnia produkty polskie
Jak przypomniał Kołodziejczak, od początku roku 2017 w Polsce obowiązują przepisy zezwalające na dobrowolne znakowanie środków spożywczych informacją PRODUKT POLSKI lub znakiem zawierającym taką informację. Zasady te były wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy oczekiwali możliwości rozpoznania produktów wyprodukowanych w Polsce z krajowych surowców.
Aktualnie przepisami UE został określony obowiązek wskazania kraju pochodzenia w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw. Natomiast w przepisach krajowych przewiduje się jego rozszerzenie o umieszczenie flagi kraju pochodzenia świeżych owoców i warzyw.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: orka2.sejm.gov.pl