Robert Telus w Skierniewicach: „Wsłuchujemy się w postulaty polskich rolników”
12 października 2023 r. w Skierniewicach odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa i sekretarza stanu Janusza Kowalskiego z rolnikami ze Skierniewic. Politycy gościli w gospodarstwie państwa Nowakowskich, którzy mają własną pasiekę i na co dzień zajmują się produkcją miodu. Jak poinformowało MRiRW, minister Telus poinformował o szczegółach dwóch rozporządzeń, które podpisano 11 października 2023 r.
Dwa rozporządzenia korzystne dla pszczelarzy
Pszczelarze od wielu lat domagają się wprowadzenia obostrzeń, dzięki którym konsumenci mogliby porównać polskie wyroby miodowe z zagranicznymi mieszankami, ale również z krajowymi produktami posiadającymi zakłamany skład. Wiele wskazuje na to, że pszczelarze wreszcie zyskają na rządowych decyzjach.
– To dobre dla pszczelarzy i konsumentów proste rozporządzenie – stwierdził minister Robert Telus.
Minister rolnictwa miał na myśli nowelizację rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2024 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.
Zmiany w znakowaniu miodu
Dzięki nowelizacji ustawy, której dokonało MRiRW, wprowadzone zostaną zmiany w identyfikacji miodów na rynku krajowym dotyczące oznakowania państwa, z którego przyjechały. Jak podkreślił minister Telus, działanie ministerstwa było podyktowane wnioskami napływającymi od pszczelarzy. Producenci miodu zwracali się z postulatami wprowadzenia skutecznych działań informacyjnych mających na celu udostępnienie konsumentom informacji o pochodzeniu miodu.
– Nowe regulacje prawne dają konsumentom pełną informację o kraju pochodzenia miodu, w tym o pochodzeniu każdego z miodów, jeżeli jest on mieszanką różnych miodów – wyjaśnił Telus.
Oznakowanie zawartości procentowej miodu w miodzie
Drugie z rozporządzeń przygotowanych przez MRiRW dotyczy konieczności określenia procentowego udziału poszczególnych miodów pochodzących z różnych krajów w przypadku mieszanek. Jednak, jak zaznaczył minister Telus, w tej kwestii konieczna będzie zgoda Komisji Europejskiej.
– Wsłuchujemy się w postulaty polskich rolników. Po raz kolejny pokazujemy, że prawo, które tworzymy i decyzje, które podejmujemy, w większości są uzgodnione z rolnikami – zaznaczył minister rolnictwa.
Kiedy rozporządzenie o miodzie wejdzie w życie?
Jak poinformowało MRiRW, w rozporządzeniu przewidziano półroczny okres jego wejścia w życie oraz dodatkowo 24 miesiące pozostawania w obrocie miodu oznakowanego na podstawie dotychczasowych przepisów. Dzięki czemu przedsiębiorcy zyskają czas na dostosowanie się przedsiębiorców do nowych zasad znakowania miodu w zakresie kraju pochodzenia.
– Po raz kolejny pokazujemy, że prawo, które tworzymy i decyzje, które podejmujemy, w większości są uzgodnione z rolnikami, tak jak to dzisiejsze z pszczelarzami – podsumował minister.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: MRiRW