Koniec z donosami na rolników i karami za zapachy?Canva
StoryEditorKoniec z donosami na rolników?

Donosy na rolników i kary za zapachy. Jak rząd chce ukrócić tę plagę?

06.11.2024., 17:30h

Czy rolnicy będą mogli wreszcie spokojnie kosić zboże w nocy i hodować świnie? Niewykluczone, bo resorty rolnictwa i środowiska pracują nad tym, by ukrócić plagę donosów na rolników i kar za zapachy. Kiedy przepisy wejdą w życie? Jak zabezpieczą gospodarstwa?

Wielu rolników poczuło się zagrożonych po tym, jak sąd skazał Szymona Klukę hodowcę świń spod Łodzi na karę ponad 100 tys. zł za zapachy z chlewni. Obawiają się, że mieszkańcy wsi, którzy przeprowadzili się z miasta, zaczną teraz masowo pozywać ich o odszkodowania. A jest to możliwe, bo obecnie nie ma przepisów chroniących szczególnie producentów rolnych i wyłączających ich spod działania Kodeksu cywilnego (to ta ustawa była podstawą do wydania wyroku na Szymona Klukę).

–  To niegodziwość, która uderza w podstawy polskiego rolnictwa. Taki wyrok może zachęcić w skali całego kraju do sięgania do pozwów przeciwko rolnikom, co przełoży się na bardzo poważne problemy natury społecznej, a także dotyczące produkcji rolnej – piszą w interpelacji do ministra rolnictwa posłowie Grzegorz Lorek, Jarosław Sachajko i Sławomir Skwarek.

Będą przepisy chroniące rolników przed pozwami o zapachy i hałas

Ministerstwo rolnictwa uspokaja jednak, że podjęło prace nad przepisami, które miałyby chronić rolników i prowadzoną przez nich działalności przed oskarżeniami innych mieszkańców wsi o stwarzanie utrudnień.

– Kwestia wpływu różnego rodzaju instalacji, w tym gospodarstw rolnych, na otoczenie m.in. w zakresie uciążliwości zapachowej będzie uregulowana w przepisach, nad którymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska obecnie pracuje. MKiŚ prowadzi prace mające na celu przygotowanie kompleksowego rozwiązania prawnego regulującego zjawisko uciążliwości zapachowej – tłumaczy Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.

Krajewski: proces legislacyjny ws. ochrony rolników ruszy w 2025 roku

Krajewski zapewnia, że przepisy będą się opierać na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i najlepszych dostępnych technikach pomiarowych stosowanych w UE. W trakcie prac ma być brany pod uwagę obecny stan wiedzy, możliwości administracyjne i laboratoryjne, potrzeby społeczne i bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.

– Aktualnie prowadzone są prace eksperckie, a rozpoczęcie procesu legislacyjnego zaplanowane jest na rok 2025. MRiRW będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad tymi przepisami – dodaje Krajewski.

Siekierski: trwają prace nad oddzieleniem funkcji mieszkalnej od produkcyjnej wsi

Także minister Czesław Siekierski podczas spotkania z Szymonem Kluką 31 października zapewnił, że resort rolnictwa podejmuje działania, by wyeliminować możliwość karania rolników za ich pracę.  

– Jesteśmy zobligowani do tego, aby stworzyć takie rozwiązania legislacyjne, które w przyszłości będą chronić rolników przed sytuacjami takimi jak ta, w której znalazł się pan Kluka – powiedział minister Siekierski.

Dodał, że ministerstwo rozpoczyna prace nad przepisami o oddzieleniu funkcji mieszkalnej od produkcyjnej wsi. Według ministerstwa takie rozwiązania powinny być ujęte nie tylko w przepisach resortu, ale także w planach zagospodarowania przestrzennego.

Kilkanaście skarg na rolników rocznie

Wiceminister Krajewski przyznaje, że do ministerstwa wpływa rocznie kilkanaście skarg na działalność rolników.  Dotyczą różnych kwestii, m.in.: budowy dużych budynków inwentarskich, postulatów rolników, którzy zwracaj uwagę na długotrwałą procedurę budowlaną i uregulowania kwestii prowadzenia działalności rolniczej na wsi.

Kamila Szałaj

image
Interwencja TPR

Sprawa Szymona Kluki. Za co dokładnie sąd skazał rolnika? Uzasadnienie zaskakuje

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 14:45