Siekierski o wypłacie dopłat bezpośrednich: były duże zaniedbania
Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej kierownictwo ministerstwa rolnictwa poinformowało o stanie realizacji płatności bezpośrednich. Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział, że w czerwcu MRiRW dokonuje rozliczeń, jeżeli chodzi o stan zobowiązań ARiMR wobec polskich rolników. Ten rok był trudny ponieważ poprzednia ekipa zostawiła po sobie sporo problemów.
- Były duże zaniedbania, jeśli chodzi o realizację szeregu działań. Nie funkcjonował sprawnie system informatyczny. Stąd było dużo obaw, czy zdążymy na czas zrealizować zobowiązania, jakie ma państwo wobec rolników - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski, podsumowując kampanię wypłat płatności bezpośrednich za 2023 rok.
ARiMR wypłaciła 96 proc. dopłat bezpośrednich
W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1,24 mln rolników. Ilu z nich ma już pieniądze na koncie? Zdaniem szefa ARiMR zdecydowania większość.
- W ciągu pół roku kiedy mam przyjemność rozpocząć kierowanie ARiMR miałem mnóstwo problemów szczególnie w zakresie funkcjonowania systemów informatycznych. Nie było można było podać stawek do ekoschematów. To udało się naprawić. W między czasie dochodziły nam wnioski z pomocy krajowej: dopłaty do kukurydzy, dopłaty suszowe. Wszystkie te działania realizowaliśmy na bieżąco. To powodowało zaburzenie w działaniach związanych z wypłatą dopłat bezpośrednich. Ale udało nam się dzięki pracownikom biur powiatowych. Mamy sukces na miarę Europy. Docierają do nas sygnały, że inne agencje płatnicze mają kłopoty z tym, żeby wypłacić te pieniądze do końca czerwca. My wydaliśmy 99% decyzji i wypłaciliśmy w przypadku płatności bezpośrednich prawie 96% środków. W płatnościach obszarowych jest 98% – mówił Wojciech Legawiec prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz ARiMR chce się skupić na wypłacie pieniędzy do zbóż oraz z wniosków suszowych.
Jeszcze 10 proc. rolników nie złożyło wniosków o dopłaty bezpośrednie
- Apelujemy do rolników, żeby składali wnioski o dopłaty bezpośrednie, bo termin upływa 1 lipca. A na dzisiaj mamy 1 mln 111 tys. wniosków. To jest niecałe 90% w stosunku do potencjalnych beneficjentów, którzy mogą się ubiegać o płatności - powiedział Leszek Szymański, wiceprezes ARiMR.
Wnioski można składać do 26 lipca, ale po tej dacie za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 %.
Od kiedy zaliczki na dopłaty bezpośrednie i ekoschematy?
Leszek Szymański wiceprezes ARiMR poinformował także, że od 16 października, będą uruchomione zaliczki dopłat bezpośrednich we wszystkich mechanizmach pomocowych. – ARiMR jest przygotowana żeby wypłacić zaliczki do wszystkich mechanizmów za wyjątkiem dobrostanu zwierząt ale dla tych rolników przygotowaliśmy możliwość wydawania oddzielnych decyzji – mówił L. Szymański. Dodał, że dzisiaj rusza kontrola kompletności wniosków a 8 sierpnia ruszają kontrole administracyjne. ARiMR będzie miała 2 miesiące na wyjaśnienie wszystkich rozbieżności we wnioskach.