Dożynki wracają do Wielkopolski po pandemicznej przerwie
Po okresie przerwy spowodowanej pandemią, powracamy do organizacji dożynek wojewódzkich. Ostatnia tego typu uroczystość miała miejsce w 2019 roku. Cała ta inicjatywa nie mogłaby zaistnieć bez poparcia i zgody lokalnych gospodarzy. –Jednak dożynki nie mogłyby się odbyć, gdyby miejscowi gospodarze nie wyrazili akceptacji dla tego pomysłu. Dziękuję panu staroście i panu burmistrzowi, że zdecydowali się wspólnie z nami podjąć ten wysiłek. Muszę też wspomnieć o ogromnej przychylności i akceptacji dla tej idei księdza biskupa Damiana Bryla – podkreślił Marszałek Marek Woźniak.
Dlaczego Pleszew? Marszałek wyjaśnił
Marszałek dodał równie, żewybór Pleszewa jako miejsca organizacji dożynek jest uzasadniony z wielu powodów, między innymi ze względu na dynamiczny rozwój miasta w ostatnich latach. To miasto zasługuje na uwagę wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Obok ośrodka miejskiego istnieje również obszar rolniczy, który łączy w sobie tradycje i osiągnięcia, nowoczesność oraz korzyści wynikające z wykorzystania funduszy unijnych.
Dożynki rozpoczną się wystawą rolniczą
– Dziękczynienie za plony rozpocznie się od otwarcia wystawy rolniczej o godzinie 12.00 na Stadionie Miejskim w Pleszewie, na godzinę przed mszą świętą. Wystawa będzie trwała cały czas, ponieważ będzie na terenach przyległych do miejsca uroczystości. Na tej ekspozycji będziemy chcieli zaprezentować w pigułce dorobek wielkopolskich rolników – mówi Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
Szczegółowy plan święta plonów w Pleszewie
O godzinie 13:00 pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Damiana Bryla rozpocznie się msza święta. Ksiądz Rafał Mielcarek, Dziekan Dekanatu Pleszewskiego, podkreślił: - Dożynki to czas podziękowania, przede wszystkim Bogu za Jego błogosławieństwo, które obficie nas obdarza. Składamy Bogu dziękczynienie za plony ziemi. Wyrażamy wdzięczność za pokarm duchowy i chleb, który jest owocem pracy rolników. Praca ta jest nieprzewidywalna, zawsze zależna od warunków pogodowych - opadów, słońca i innych czynników. Dlatego rolnicy zwracają się do Boga o Jego błogosławieństwo.
Ramowy program 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich:
STADION MIEJSKI (Aleje Wojska Polskiego):
- 12.00 – otwarcie Wystawy Rolniczej;
- 13.00 – Msza Święta.
Po Mszy Świętej obrzęd dożynkowy
- 16.30 - program artystyczny.
CENTRUM KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA OHP (Aleje Wojska Polskiego 21)
- 20.30 – koncert zespołu BEATA I BAJM. (WSTĘP WOLNY).
Kim są staorsta i starścina wielkoposlkich dożynek wojewódzkich?
Maciej Wasielewski, Starosta Pleszewski, przedstawił wybranych starostów tegorocznych Dożynek Wielkopolskich. Są to Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński. Starościna Dożynek mieszka w Sulęcinie i razem z mężem Mirosławem prowadzi ponad 45-hektarowe gospodarstwo od 15 lat. Joanna została uhonorowana tytułem Wielkopolskiego Rolnika Roku.
Starosta Dożynek pochodzi z Taczanowa Pierwszego i od 37 lat razem z żoną Anną rozwija rodzinne gospodarstwo rolne liczące obecnie 56 ha. Został wyróżniony odznaką "Zasłużony dla rolnictwa".
Michał Czubak
fot. UMWW