22 maja br. odbyło się spotkanie podsekretarza stanu Adama Nowaka z prof. Jimem Mazurkiewiczem oraz przedstawicielami amerykańskiego sektora rolnego dotyczące realizacji projektu TALL będącego inicjatywą Agricultural&Mechanical (A&M).
TALL powstał w celu nawiązania trwałych kontaktów pomiędzy organizacjami rolniczymi w Polsce i USA oraz stworzenia młodym rolnikom możliwości wymiany doświadczeń i wiedzy. W ramach realizacji projektu grupa amerykańskich farmerów odwiedziła Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za rozwój polsko-amerykańskiej współpracy naukowej i gospodarczej od 2013 r. jest odpowiedzialny prof. Jim Mazurkiewicz, który prowadzi wymianę młodych rolników z Polski i Teksasu. Dotychczas w realizacji TALL wzięło udział ponad 200 osób z obu państw.
Polska to jeden z czołowych producentów żywności na świecie
Po 20 latach obecności Polski w UE znajduje się ona w czołówce producentów żywności w Europie, co potwierdzają wyniki eksportu żywności na rynki zagraniczne z roku 2023. Wówczas z Polski wyjechał towar o łącznej wartości 51,8 mld EUR. W rozwoju polskiego rolnictwa istotną rolę odgrywa Wspólna Polityka Rolna i dbałość o bezpieczeństwo żywnościowe oraz stabilność łańcuchów dostaw.
Wzrost eksportu polskiej żywności na amerykański rynek
W roku 2023 odnotowano trzynastoprocentowy wzrost eksportu polskiej żywności na amerykański rynek, który wyniósł 869,8 mln EUR. Aktualnie USA znajduje się na trzecim miejscu wśród największych odbiorców polskich artykułów rolno-spożywczych spoza UE.
Jak wynika z zestawienia wyników eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski w roku 2023 do USA polscy przedsiębiorcy wyeksportowali następujące artykuły:
- ryby i przetwory rybne – 165 mln EUR; 14 tys. t,
- czekolada i wyroby czekoladowe – 118 mln EUR; 11 tys. t,
- ziarno pszenicy – 81 mln EUR; 318 tys. t,
- pieczywo i wyroby piekarnicze – 54 mln EUR; 7,5 tys. t,
- soki owocowe i warzywne – 52 mln EUR; 29 tys. t.
Natomiast produktami, które Polska importowała z USA w 2023 r. były żywność i zwierzęta żywe, napoje i tytoń, surowce niejadalne, chemikalia i produkty pokrewne, towary przemysłowe sklasyfikowane głównie wg surowca, maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, różne wyroby przemysłowe, paliwa mineralne, smary i materiały pochodne.
Jim Mazurkiewicz z szablą oficerską Zasłużonego Promotora Agrobiznesu
W trakcie spotkania prof. Jim Mazurkiewicz został uhonorowany szablą oficerską Zasłużonego Promotora Agrobiznesu.
– Dziękuję Panu Profesorowi za wspaniałą działalność na rzecz Polski, na rzecz współpracy polsko-amerykańskiej. Jest Pan Ambasadorem Polski w Teksasie – podkreślił sekretarz stanu Jacek Czerniak, wręczając szablę Laureatowi.
Ten zaszczytny tytuł nadali mu organizatorzy ogólnopolskiego konkursu Agroprzedsiębiorca RP.
Program pomocowy UE-USA
Jak poinformowało MRiRW, w ramach realizacji programów pomocowych Delegatura UE w USA opublikowała ogłoszenie dotyczące zamówienia na usługi, które jest skierowane do firm z siedzibą na terenie Unii i Stanów Zjednoczonych.
Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańskimi podmiotami na szczeblu stanowym, regionalnym i lokalnym, a ich odpowiednikami w Unii Europejskiej oraz państwami członkowskimi UE.
Projekt dotyczy następujących obszarów:
- zrównoważone rolnictwo i przejście na zrównoważony łańcuch żywnościowy,
- efektywność energetyczna i oszczędność energii w budynkach,
- gospodarka o obiegu zamkniętym.
Wartość zamówienia to 4 mln euro, a termin składania wniosków upływa 27 maja 2024 r.
Szczegółowe informacje dot. projektu są dostępne na stronie TUTAJ.
oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: GUS, KOWR, MRIRW