
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował w sobotę wieczorem, że stan zagrożenia pryszczycą w Polsce jest większy niż kiedykolwiek. Przypomnijmy. W środę potwierdzone zostało drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech w stadzie 3000 sztuk bydła mlecznego. Dzień wcześniej czwarte ognisko wybuchło na Słowacji.
Bydło ze Słowacji trafiło prawie do wszystkich województw w Polsce
Między 20 lutego a 21 marca br. do Polski wjechało 412 transportów zwierząt ze Słowacji. Było to 17 transportów świń do uboju i 4 transporty zwierząt do tuczu; ponadto 4 transporty owiec do uboju i 387 transporty bydła (w tym 208 do dalszego chowu w gospodarstwach). Z informacji przekazanych przez resort rolnictwa wynika, że bydło ze Słowacji trafiło prawie do wszystkich województw.
- Zwierzęta trafiły do 15 województw. Obecnie trwają ostatnie identyfikacje gospodarstw do których trafiło bydło. W gospodarstwach, w których znajdują się zwierzęta, prowadzony jest ścisły monitoring stanu ich zdrowia – informuje ministerstwo rolnictwa.
Czytaj także: Zagrożenie pryszczycą w Polsce. Pilny apel mleczarni
Działania na granicach ze Słowacją oraz Czechami
Resort rolnictwa zapewnia, że polskie służby weterynaryjne pozostają w stanie stałej gotowości. Działania prowadzone są we współpracy z Policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego. Realizacja działań dotyczy głównych przejść towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami.
Plan działań ws. uśmiercania zwierząt z pryszczycą
W sobotę 29 marca ministerstwo poinformowało, że obecnie trwają uzupełniania magazynów przeciwepizootycznych oraz przygotowania planu działań w przypadku potrzeby uśmiercania chorych i podejrzanych o zakażenie zwierząt, zgodnie z wymaganiami przepisów dobrostanowych.
Niewykluczone dodatkowe kontrole
W uzgodnieniu z MSWiA w najbliższym czasie może zostać podjęta decyzja o wzmocnieniu kontroli na mniejszych przejściach granicznych ze Słowacją w celu zapobiegania przemytowi produktów, które mogą przenosić pryszczycę.
W poniedziałek posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Poza tym minister Siekierski postuluje konieczność zaangażowania innych ministerstw i służb w przygotowania różnych wariantach rozwoju sytuacji. W tym celu w najbliższy poniedziałek (31.03.br) zwołane ma zostać posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Dziś, w niedzielę 30 marca odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego MRIRW z udziałem Ministrów, Głównego Lekarza Weterynarii i przedstawicieli GIW oraz koordynatorów wojewódzkich służb i sztabów prowadzących działania na terenach przygranicznych. Minister Siekierski będzie dziś na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem.
Rolnicy apelują o wprowadzenie stanu zagrożenia
Rolnicy martwią się jednak, że działania te będą niewystarczające.
- Wnosimy o natychmiastowe rozpoczęcie stanowczych działań i wdrożenie stanu zagrożenia, a w najgorszej sytuacji ogłoszenia stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. Skutki wybuchu pryszczycy w Polsce mogą być tragiczne i przynieść olbrzymie straty w tysiącach gospodarstw hodowlanych – alarmuje Ruch Gospodarstw Rodzinnych.
Rolnicy domagają się informacji o tym, jakim zagrożeniem jest pryszczyca i czy w razie wystąpienia choroby będą mogli liczyć na odszkodowania. Chcą także szkoleń w zakresie skutków wykrycia pryszczycy i bioasekuracji gospodarstw. Apelują także o zapewnienie przez rząd wstrzymania zobowiązań wobec ARiMR (z biznesplanów, z działań inwestycyjnych) banków, leasingów i innych wierzycieli (firm paszowych itp. obsługujących hodowców), urzędu gminy czy też KRUS w razie objęcia stada strefą.
Kamila Szałaj