Rolnicy zebrali mniej zbóż. Zbiory pszenicy niższe o 7 proc.
Główny Urząd Statystyczny podsumował tegoroczne żniwa i zbiory warzyw i owoców. Z szacunków GUS wynika, że zbiory zbóż ogółem sięgnęły 35,3 mln t, czyli o ok. 2 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż ozimych wyszacowano na 21,1 mln t, czyli o 1,2 mln t (o 5 proc.) mniej od zbiorów z roku ubiegłego. Rolnicy zebrali za to o 1 proc. więcej zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi.
Spory spadek zbiorów zanotowała pszenica. Zdaniem GUS zbiory tego zboża wyniosły 11,7 mln ton, czyli o 7 proc. mniej niż rok temu. Rolnicy zebrali też o 5 proc. mniej jęczmienia jarego i pszenżyta ozimego.
Plony zbóż ozimych z hektara niższe o 3 proc.
Niższe było też plonowanie zbóż ogółem. Wyniosło ok. 49,3 dt/ha, czyli o 0,6 dt/ha (o 1 proc.) mniej od plonów ubiegłorocznych. Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 47,3 dt/ha, czyli o 1,5 dt/ha (o 3 proc.) mniej od plonów z roku ubiegłego. Natomiast plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wyniosły 34,6 dt/ha, czyli o 0,6 dt/ha (o 2 proc.) więcej od plonów ubiegłorocznych. GUS poinformował też, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2024 r. wyniosła około 7,1 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 5,7 mln ha.
GUS: zbiory rzepaku niższe o 11 proc.
Bardzo duży spadek zbiorów dotknął producentów rzepaku. Według GUS zbiory rzepaku i rzepiku wyniosły tylko 3,3 mln t i były o ok. 11 proc. niższe od zbiorów ubiegłorocznych. Zmniejszyła się także powierzchnia uprawy tych roślin aż o 7 proc. i wynosi ok. 1 mln ha.
Więcej ziemniaków i buraków cukrowych
Większe zbiory odnotują za to producenci ziemniaków i buraków cukrowych. Według GUS zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) mają wynieść 5,8 mln t, czyli o ok. 5 proc. więcej niż w 2023 roku. Wyższe będą też plony: 301 dt/ha. W przypadku buraków cukrowych GUS szacuje zbiory na poziomie 18,6 mln t, czyli o ok. 10 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w 2023 roku. Plon ma sięgnąć 679 dt/ha.
Rolnicy zbiorą więcej siana
GUS ocenił też, że warunki wegetacji łąk po zbiorze pierwszego pokosu były na dobre, więc zbiory z łąk trwałych II pokosu (w przeliczeniu na siano) wyniosą ok. 4,4 mln t. To o ok. 2 proc. więcej niż w zeszłym roku. GUS podkreśla jednak, że lokalnie występował niedobór wody, więc tam zbiory będą niższe.
Ogromny spadek zbiorów owoców. Jabłek o 17 proc. mniej, wiśni o 35 proc.
Najmocniej jednak pogoda dała się we znaki producentom owoców. Owoców z drzew będzie tylko 3,6 mln t, czyli o ponad 17 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkcja jabłek wyniesie 3,2 mln t i spadnie o 17 proc. Dużo mniejsze będą też zbiory gruszek (o ponad 6 proc.), śliwek o 23 proc., wiśni o 35 proc., a czereśni o ponad 24 proc. Produkcję owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na niespełna 0,5 mln t, czyli o prawie 13 proc. mniej niż w roku poprzednim. Spadły przede wszystkim zbiory malin o ok. 19 proc. i porzeczek czarnych o ponad 27 proc.
Natomiast produkcja warzyw gruntowych ma wynieść 3,8 mln t, czyli podobnie jak rok temu.
Kamila Szałaj