Wyż, który dominował w zeszłym tygodniu, przesunie się na wschód, ustępując miejsca niżom nadciągającym od zachodu. Początkowo czeka nas ciepły i pogodny poniedziałek, jednak kolejne dni przyniosą bardziej zróżnicowaną aurę, z przelotnymi opadami deszczu, burzami oraz silnym wiatrem, szczególnie w górach i na obszarach podgórskich.
Poniedziałek – ciepły i pogodny początek jesieni
Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, czyli poniedziałek, zapowiada się spokojnie i pogodnie w całym kraju. Będzie to idealny dzień na spacery i aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ przez większą część dnia możemy liczyć na słoneczną aurę. Dopiero w drugiej połowie dnia na zachodzie kraju pojawi się więcej chmur, ale nie powinny one przynieść opadów. Temperatura maksymalna utrzyma się na poziomie od 19°C do 25°C, co sprawi, że początek jesieni będzie przypominał raczej późne lato.
Wtorek – zmiana pogody, przelotne deszcze i silny wiatr
We wtorek sytuacja zacznie się zmieniać. Zatoka niżowa wraz z frontem atmosferycznym wpłynie na pogodę w zachodniej części kraju, gdzie można spodziewać się przelotnych opadów deszczu, a na północnym zachodzie nawet burz. Wschodnia część Polski początkowo pozostanie pod wpływem pogodniejszej aury, ale i tam pojawią się przejaśnienia. Temperatura pozostanie wysoka, z maksymalnymi wartościami od 20°C do 25°C. Chłodniej będzie tylko nad morzem oraz w obszarach podgórskich, gdzie termometry wskażą od 18°C do 22°C. Na południu kraju pojawi się fen – wiatr ciepły, suchy i porywisty, którego prędkość w porywach może osiągać nawet 90 km/h w górach i 70 km/h na terenach podgórskich. Wiatr odczuwalny będzie w całym kraju, ale poza południowymi krańcami jego prędkość nie powinna przekroczyć 60 km/h.
Środa – przelotne deszcze, lokalne burze i lekkie ochłodzenie
Środa przyniesie zmienne warunki pogodowe. W całym kraju słońce będzie przeplatać się z chmurami, a okresowo mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Burze, choć rzadsze, mogą pojawić się na południowym wschodzie. Wiatr uspokoi się w porównaniu z wcześniejszymi dniami, choć wciąż będzie umiarkowany i porywisty w niektórych regionach. Temperatura nieco spadnie, oscylując między 18°C a 21°C. W wielu miejscach odczujemy jednak lekki chłód, zwłaszcza wieczorami.
Czwartek – powrót wietrznej aury
W czwartek pogoda ponownie stanie się dynamiczna. Porywy wiatru mogą osiągać nawet 65 km/h w wielu regionach, a w obszarach podgórskich prędkość wiatru sięgnie nawet 90 km/h. Przeważać będzie duże zachmurzenie, z okresowymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu wystąpią przede wszystkim na północy i zachodzie kraju. Mimo że temperatura maksymalna utrzyma się na poziomie od 17°C do 23°C, ze względu na silny wiatr odczuwalnie będzie chłodniej.
Piątek – wietrznie na zachodzie i północy, możliwe opady
W piątek utrzyma się wietrzna pogoda, szczególnie na zachodzie i północy, gdzie prędkość porywów wiatru może sięgać nawet 80 km/h. Podobnie jak w czwartek, słońce będzie przeplatać się z chmurami, a przelotne opady deszczu mogą wystąpić w całym kraju. Temperatury wyniosą od 16°C na północnym zachodzie do 24°C na południowym wschodzie. Mimo chłodniejszej aury, w niektórych regionach ciepłe powietrze nadal będzie przypominać o niedawno minionym lecie.
Sobota – wyraźne ochłodzenie
Sobota przyniesie znaczne ochłodzenie. W całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, a miejscami pojawią się przelotne opady deszczu. Temperatura spadnie, a maksymalne wartości wyniosą od 13°C do 17°C. W połączeniu z okresowo porywistym wiatrem, odczuwalna temperatura będzie jeszcze niższa, co sprawi, że jesień zacznie w pełni dawać o sobie znać.
Niedziela – bardziej pogodna, ale chłodna
Niedziela zapowiada się nieco bardziej pogodnie, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Na zachodzie i północy miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu, jednak generalnie pogoda będzie sprzyjać jesiennym spacerom. Temperatury maksymalne wyniosą od 13°C do 15°C. Na szczęście, wiatr znacząco osłabnie, co poprawi komfort termiczny i stworzy okazję do relaksu na świeżym powietrzu.
oprac. M. Czubak na podstawie IMGW
fot. arch. red.