Czy rolnicy interesują się pracą MRiRW?
Decyzje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi często mają duży wpływ na pracę rolników. W związku z tym nic dziwnego, że gospodarze śledzą aktywność MRiRW - odpowiedziało tak 20,2 proc. mieszkańców obszarów wiejskich i 34,7 proc. rolników. W ankiecie zadeklarowali, że informacji o działaniach resortu szukają najczęściej w programach telewizyjnych (79,4 proc.) oraz na stronie internetowej MRiRW (75,4 proc.)
Jak polscy rolnicy oceniają pracę ministerstwa rolnictwa?
Zainteresowanie pracą MRiRW nie zawsze musi oznaczać pozytywną ocenę działań resortu. Za najlepsze ankietowani uznali pozyskanie dodatkowych 600 mln EUR na wsparcie polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego z KPO (52,5 proc. pozytywnych wskazań) i odblokowanie w UE środków KPO dla rolnictwa (49,4 proc.). Z kolei co do dbania o interesy polskiego rolnictwa w relacjach polsko-ukraińskich zdania były podzielone: 35,8 proc. respondentów oceniło MRiRW pozytywnie w tej kwestii, lecz 41 proc. wskazało odmienne stanowisko.
Przeczytaj także: W co muszą inwestować rolnicy, żeby utrzymać gospodarstwo? Badanie ARiMR
Komu ufają polscy rolnicy?
Z badania “Polska wieś i rolnictwo 2024” wynika, że rolnicy wykazują największe zaufanie wobec:
- serwisów internetowych – 34,5 proc.,
- innych rolników – 34 proc.,
- pracowników ARiMR, KOWR lub KRUS – 32,4 proc.,
- pracowników urzędu gminy – 31,6 proc.
Zaufanie do instytucji publicznych działających na rzecz rolników deklaruje 47,6 proc. rolników, brak zaufania 20,4 proc., zaś 32 proc. nie ma zdania.
Przeczytaj także: Co 5. rolnik chce zrezygnować z gospodarstwa. Zatrważające dane ARiMR
Jak rolnicy oceniają jakość pracy instytucji rolniczych?
Załatwianie spraw w instytucjach rolniczych to codzienność wielu gospodarzy. Okazuje się jednak, że znaczna większość z nich pozytywnie ocenia jakość obsługi w jednostkach ARiMR oraz KOWR (83,3 proc.) i KRUS (86,4 proc.). Co do ARiMR, rolnicy najbardziej cenią sobie kompetencje pracowników (ponad 90 proc. pozytywnych ocen) oraz możliwość złożenia wniosku przez internet, możliwość kontaktu telefonicznego i godziny otwarcia Agencji (około 80 proc.).
źródło: MRiRW/raport "Polska wieś i rolnictwo 2024"
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. P. Kuroczycki