Jest stanowisko rządu ws. umowy UE-Mercosur. Co z rolnictwem?Canva/KPRM
StoryEditorMercosur

Tusk podjął decyzję ws. umowy UE-Mercosur. Co z rolnictwem?

26.11.2024., 13:00h

Polski rząd podjął długo wyczekiwaną decyzję w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur. Jakie jest stanowisko?

Rolnicy od tygodni domagają się jasnego stanowiska polskiego rządu ws. umowy o wolnym handlu UE z krajami Mercosur. Obawiają się, że produkty rolne z Brazylii, Argentyny, Urugwaju i z Paragwaju zaleją rynek UE, wypierając rodzimą produkcję, co zniszczy ich gospodarstwa. W tej sprawie odbyło się już kilka protestów, m.in.w Medyce, Białej Podlaskiej i w Warszawie.

Rząd przeciwny umowie UE-Mercosur

Dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów, rząd przyjął stanowisko, w którym sprzeciwia się pomysłowi KE i rezultatom negocjacji umowy UE-Mercosur w zakresie rolnictwa.

- Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych - poinformowała na platformie X Kancelaria Premiera. Wcześniej przed posiedzeniem rządu premier Tusk poinformował, że przyjęcie uchwały rekomendował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Siekierski: polski rząd oficjalnie wyraża sprzeciw

Także minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że rząd premiera Tuska jest przeciwny. Był to jeden z postulatów protestujących rolników. 

- Premier Donald Tusk właśnie potwierdził, że polski rząd oficjalnie wyraża sprzeciw wobec negocjacji umowy UE-Mercosur w obszarze rolnictwa. Pierwszy punkt dzisiejszej Rady Ministrów stał się faktem - napisał Siekierski w mediach społecznościowych.

Uda się zablokować umowę UE-Mercosur? "Piłka jest w grze"

Żeby udało się zablokować umowę UE-Mercosur potrzebna jest koalicja sprzeciwiających się państw. Jak przypomina Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, żeby stworzyć blokującą mniejszość potrzeba 4 krajów i 35 proc. mieszkańców.

- Francja, Polska, Irlandia oraz Austria daje 26 proc. Potrzeba jeszcze jednego dużego gracza. Piłka jest w grze - wyjaśnia Zarzecki.

180 tys. ton drobiu i 100 tys. ton wołowiny z krajów Mercosur

Negocjacje w sprawie umowy UE-Mercosur zostały zakończone już w czerwcu 2019 roku. Jednak do tej pory nie doszło do jej podpisania. Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że zawarcie umowy handlowej z krajami Mercosuru zwiększyłoby import produktów rolnych o 2 mld euro. Z kolei polskie organizacje rolnicze oceniają, że na unijny rynek trafi:

  • 99 000 ton wołowiny
  • 180 000 ton drobiu
  • 180 000 ton cukru
  • 3,4 miliona ton kukurydzy
  • 8,2 miliona hektolitrów biopaliw

Kamila Szałaj

image
Protest rolników

Protest rolników w Warszawie. "Polskie rolnictwo będzie zaorane" [FOTO, WIDEO]

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. listopad 2024 14:04