Milionowa kara dla importera zboża technicznego z Ukrainy do Polski
Deklarację o spodziewanym ukaraniu pierwszej firmy wiceminister rolnictwa złożył kilka dni temu na antenie TVP Info.
– Na dniach nałożymy pierwszą karę na firmę, która za rządów PiS sprowadziła zboże deklarowane jako techniczne, a później próbowano je wprowadzić do obrotu, wykorzystać do celów konsumpcyjnych czy paszowych. Ta kara się za chwilę pojawi – powiedział w TVP INFO wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.
– To będzie już kara liczona w milionach zł, duża kara dotykająca przedsiębiorstwo, które po prostu złamało prawo – podkreślił wiceminister.
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie sprowadzania zboża technicznego
Tymczasem w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie trwa śledztwo "w sprawie doprowadzenia w okresie od 2022 r. do 2023 r. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości podmiotów nabywających zboże, za pomocą wprowadzenia w błąd osób działających w ich imieniu, co do kraju pochodzenia zboża".
Śledczy podejrzewają także wprowadzenie w błąd organów uprawnionych do kontroli celnej, poprzez posłużenie się nierzetelną dokumentacją w tym, fakturami VAT, co do rodzaju sprowadzanego towaru, podlegającego reglamentacji pozataryfowej.
Czy firma, o której mówił wiceminister jest także przedmiotem prokuratorskiego postępowania?
Prokurator Dorota Sokołowska-Mach, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie nie dysponuje takimi informacjami. Informuje natomiast, że śledztwo prowadzi specjalnie powołany zespół prokuratorów.
– Do chwili obecnej do niniejszego śledztwa włączono kilkadziesiąt śledztw i dochodzeń wszczętych na terenie kraju przez organy KAS – podaje prokurator Dorota Sokołowska-Mach.
Postępowanie objęło również śledźtwa przedmiotowo związane z zakresem działania zespołu postępowania przygotowawcze wszczęte przez jednostki prokuratur oraz zawiadomienia o popełnieniu przestępstw kierowane bezpośrednio do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przez służby inspekcyjne, w tym Sanepid, inspekcję weterynaryjną i inne organy.
Podejrzani o wprowadzanie w błąd skarbówki
– Sprawa prowadzona jest w 86 wątkach, a status podejrzanych ma 12 osób, przy czym zarzucono im popełnienie przestępstw karnych i karno-skarbowych, z art. 87 § 2 i 3 k.k.s. oraz art. 286 § 1 k.k. i inne – kontynuuje rzeczniczka. – Wobec podejrzanych nie stosowano dotychczas środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania, są natomiast zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Poszczególne wątki śledztwa w większości dotyczą przestępstw skarbowych polegających na wprowadzeniu w błąd organu uprawnionego do kontroli celnej poprzez zadeklarowanie towaru rolno-spożywczego sprowadzonego z Ukrainy (zboża, rzepaku i innych) jako przeznaczonego na cele techniczne, podczas gdy towar był przeznaczony faktycznie do obrotu na cele spożywcze lub paszowe, tj. czynów z art. 87 § 2 k.k.s. i innych. Kara za popełnienie takiego przestępstwa może oznaczać więzienie lub grzywna od 100 tys. do ponad 40 mln zł.
– Odnośnie szczegółów, w tym dotyczących treści zarzutów czy firm, których działalność jest objęta niniejszym postępowaniem, to zarówno ze względu na dobro postepowania karnego, jak i tajemnicę handlową podmiotów gospodarczych a także trwającą weryfikację zakresu działalności a także planowane w sprawie czynności procesowe – brak jest możliwości udzielnie szczegółowych informacji w tym zakresie – kończy prokurator Dorota Sokołowska-Mach.
Krzysztof Janisławski