Komisja Europejska planuje uruchomienie wsparcia dla rolnikówKE/CANVA
StoryEditorPomoc dla rolników

180 tys. zł na gospodarstwo. KE ogłasza pomoc dla rolników

22.10.2024., 13:29h

Komisja Europejska zamierza uruchomić pomoc dla rolników dotkniętych przez kataklizmy. Ze wsparcia będą mogli skorzystać także polscy rolnicy. - Bezpośrednie wsparcie na gospodarstwo wyniesie do 42 tys. euro (ok. 180 tys. zł) – poinformował komisarz Janusz Wojciechowski.

Komisja Europejska zapowiedziała wsparcie dla rolników poszkodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe w 2024 roku, głownie przez powódź. Pakiet propozycji, który ma pomóc w mobilizacji funduszy unijnych na odbudowę po klęskach żywiołowych został przyjęty przez KE 21 października. Z tych propozycji będą mogli skorzystać rolnicy z Polski, Rumunii, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji, czyli sześciu krajów dotkniętych przez powódź oraz Portugalczycy poszkodowani w wyniku pożarów lasów.

Pomoc dla rolników: 42 tys. euro na gospodarstwo

W sumie na naprawę uszkodzonej infrastruktury i sprzętu w poszkodowanych krajach UE ma zostać przeznaczone 18 mld euro, z czego na rolnictwo 588 mln euro. Rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie w wysokości 42 tys. euro (ok. 180 000 zł) na jedno gospodarstwo. Będzie ono wypłacane w formie uproszczonego ryczałtu.

- Rozwiązania przyjęte przez KE pozwolą na udzielenie bezpośredniego wsparcia ryczałtowego do 42 tys. euro na gospodarstwo – poinformował na posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa Agrifish komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że pieniądze te będą pochodzić w 100 proc. z budżetu UE.

Komisarz poinformował też, że kraje członkowskiego będą miały większą elastyczność przy udzielaniu dopłat rolnikom, by przywrócić produkcję w gospodarstwach rolnych.

Teraz propozycje te muszą przejść przez procedurę ustawodawczą. Komisarz podkreślił, że należy zakończyć ją jak najszybciej, by pieniądze mogły niezwłocznie trafić do rolników.

Polska wystąpiła do KE o pomoc dla rolników

Polska już wystąpiła o wsparcie dla polskich rolników po powodzi. Poinformował o tym wiceminister rolnictwa Adam Nowak, który brał udział w posiedzeniu Agrifish. Wojciechowski zaznaczył jednak, że KE potrzebuje dodatkowych informacji na temat szkód spowodowanych przez powódź w polskich gospodarstwach.

Dopłaty dla rolników przedłużone do końca 2025 roku?

Ministrowie rolnictwa krajów UE opowiedzieli się także za przedłużeniem tymczasowych ram pomocy, ustanowionych w związku z wojną w Ukrainie. Na podstawie tego mechanizmu wypłacane były dopłaty do zbóż czy nawozów. Obowiązuje on tylko do końca 2024 roku, ale ministrowie chcą go wydłużyć do 31 grudnia 2025 roku. Opowiadają się też za podniesieniem limitu pomocy na jedno gospodarstwo z 280 tys. euro do 560 tys. euro, co pozwoli utrzymać płynność finansową wielu producentów rolnych. Rozwiązanie to popiera komisarz Wojciechowski.  

Więcej pieniędzy na rezerwę rolną

Ministrowie rolnictwa państw unijnych zwracali też uwagę, że ekstremalne zjawiska pogodowe nasilają się. Wobec tego należy wzmocnić rezerwę rolną, z której będą wypłacane rekompensaty. Państwa członkowskie muszą mieć też większą elastyczność w przyznawaniu wsparcia.

Kamila Szałaj

image
Kary dla rolników

Wojciechowski: surowe kary ARiMR dla rolników sprzeczne z prawem UE

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 21:58