Kolejny kryzys zbożowy zażegnany? Kompromis ws. handlu z Ukrainą coraz bliżejJustyna Czupryniak/Canva/PWR Online
StoryEditorImport zboża z Ukrainy

Kolejny kryzys zbożowy zażegnany? Kompromis ws. handlu z Ukrainą coraz bliżej

19.01.2024., 13:00h
Komisja Europejska jest skłonna wprowadzić ponownie ograniczenia ilościowe w imporcie towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Obecnie trwają debaty nad tym, jaką miałyby mieć wysokość kontyngenty na ukraińskie jaja, drób i cukier.

Początkowo Komisja Europejska zamierzała przedłużyć dotychczasowe zasady wolnego handlu między UE a Ukrainę na kolejny rok. Spotkało to się jednak z ostrym sprzeciwem organizacji rolniczych oraz polskiego rządu.

Gigantyczny wzrost importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy

Minister Czesław Siekierski w piśmie do Valdisa Dombrovskisa, wiceprzewodniczącego KE odpowiedzialnego za handel zwracał uwagę, że przykładowo w sektorze cukru na skutek liberalizacji handlu nastąpiło zniesienie kwoty 20 070 ton/rok na bezcłowy import z Ukrainy, co doprowadziło do wzrostu importu ukraińskiego cukru do UE do 413 tys. ton w sezonie 2022/2023. Tym samym import z Ukrainy przekroczył 20-krotnie wielkość kontyngentu ustanowionego w Układzie o stowarzyszeniu.

O gigantycznym wzroście eksportu z Ukrainy mówiła także branża drobiarska, której zdaniem konieczne jest wprowadzenie mechanizmów ochrony rynku przed nadmiernym eksportem ukraińskich towarów rolno-spożywczych do UE.

Wojciechowski negocjuje z KE wysokość kontyngentów

Naciski na Komisję Europejską wydają się przynosić jakiś efekt. Jak donosi RMF FM, Unia Europejska przymierza się jednak do wprowadzenia kontyngentów, czyli ograniczeń ilościowych na ukraińskie jaja, drób i cukier. Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski negocjuje wewnątrz Komisji Europejskiej wysokość tych ograniczeń, które zostałyby wpisane do projektu rozporządzenia przedłużającego bezcłowy handel z Ukrainą do czerwca 2025 r.

Wysokość tych ograniczeń ilościowych to obecnie kluczowa sprawa. Komisarz Wojciechowski stara się, żeby ograniczenia były zbliżone do okresu sprzed wojny, czyli jak najniższe.

Trwają rozmowy z KE

W przekazanej w środę Sejmie informacji na temat zabiegów polskiego rządu o wprowadzenie ograniczeń w eksporcie z Ukrainy podkreślono, że rozmowy dotyczą także tzw. drogi rumuńskiej.

– Chodzi o system licencjonowania eksportu z Ukrainy. To wszystko musi się wydarzyć w relacji bilateralnej Polska – Ukraina, ale z akceptacją instytucji europejskich, konkretnie komisarza ds. handlu Komisji Europejskiej mówił wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

Rząd zabiega także o wsparcie Unii Europejskiej dla zwiększenia tranzytu i ułatwienia przepływu towarów ukraińskich do krajów zagrożonych pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego.

Sprawa relacji handlowych z Ukrainą będzie przedmiotem obrad unijnych ministrów rolnictwa 23 stycznia w Brukseli.

image
Port zbożowy w Gdyni

Do kogo trafi port zbożowy w Gdyni? "Robiliście interesy kosztem polskich rolników"

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 13:11