Jaka jest kara za zakłócanie ciszy nocnej i co ma się zmienić?
Za zakłócanie ciszy nocą lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym obowiązuje kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Za powyższe uznawany jest wybryk, który zakłóca:
- porządek publiczny,
- spoczynek nocny,
- wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym.
Niestety, ale te przepisy prawa obowiązują również rolników, którzy często są zmuszeni do pracy w godzinach nocnych. Teraz politycy chcą to zmienić i do art. 51 kodeksu wykroczeń dodać nowy paragraf, który miałby brzmieć:
Nie popełnia wykroczenia, kto czyn popełnia w związku z prowadzeniem prac w gospodarstwie rolnym.
Dzięki temu rolnicy nie byliby karani za prowadzenie prac w godzinach nocnych w gospodarstwie, co do tej pory niejednokrotnie było uznawane za zakłócanie ciszy nocnej.
Rolnicy apelowali o zmianę prawa w zakresie zakłócania ciszy nocnej
Rolnicy wielokrotnie apelowali o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie nowelizacji prawa, dzięki której nie byliby karani za pracę w godzinach nocnych. Dotychczas, szczególnie w okresie żniw bywają przypadki, że gospodarze dostają mandaty za prowadzenie prac nocą, czego nie robią specjalnie tylko ze względu na warunki pogodowe. Zgłaszającymi są najczęściej osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej i nie znają jej specyfiki.
Kiedy zostanie zmienione rozporządzenie o zakłócaniu ciszy nocnej?
Posiedzenie Sejmu, podczas którego zostaną rozpatrzone zmiany w rozporządzeniu, odbędzie się w dniach od 6 do 8 marca br.
Zapisz się na forum mleko KLIKNIJ TUTAJ.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: PAP MediaRoom.pl