Nie będzie zerowej stawki VAT na żywność
Rząd nie przedłuży zerowego VAT-u na żywność. Niższa stawka ma obowiązywać tylko do 31 marca, a od 1 kwietnia wraca 5 proc. VAT. Swoją decyzję tłumaczy spadkiem inflacji.
- W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze - napisał resort finansów w komunikacie.
Ministerstwo tłumaczy, że inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. (r/r) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych.
- Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem - wyjaśnia ministerstwo.
Które artykuły spożywcze mogą zdrożeć od kwietnia?
Przypomnijmy. Zerowa stawka VAT na produkty spożywcze została wprowadzona 1 lutego 2022 r. i do obejmuje podstawowe artykuły żywnościowe, które wcześniej były objęte 5 proc. stawką VAT.
Od kwietnia następujące produkty przestaną być objęte zerową stawką VAT:
- mięso,
- ryby,
- przetwory wytwarzane z mięsa i ryb,
- produkty mleczarskie,
- warzywa,
- owoce,
- przetwory owocowo-warzywne,
- produkty przemysłu młynarskiego,
- zboża, przetwory ze zbóż,
- wyroby piekarnicze,
- niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego,
- napoje mleczne,
- mleka roślinne.
Kamila Szałaj