Susza i deszcze
Odchodzący rok obfitował w różnych częściach świata w intensywne opady deszczu i gigantyczne powodzie. Europę nawiedziła pierwsza powódź we wrześniu, która objęła Europę Środkową, w tym południową Polskę, druga w październiku, która dotknęła m.in. Hiszpanię. Gigantyczne opady deszczu spadły nawet na afrykańskiej Saharze, powodując błyskawiczne powodzie. Aczkolwiek w strefie równikowej, m.in. w Brazylii i w sąsiednich krajach, panowała gigantyczna susza. Całkowicie powysychały niektóre dopływy Amazonki. Był to efekt roku asynchronicznego, który opisywałem w poprzednich prognozach. Cechuje się on występowaniem niezgodności orbitalnej Księżyca względem Ziemi a orbitą ziemską wokół Słońca. Bywają lata, że o tworzących się układach globalnych decydują minuty.
Pierwsza dekada stycznia ze zmienną pogodą
Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Lokalnie mgły i zamglenia oraz mżawki. Duże wahania temperatur między obszarem północno-wschodnim a południowo-zachodnim kraju. Temperatury minimalne do –8°C, maksymalne do 6°C. Koniec dekady z większym mrozem. Wiatr na ogół słaby. Pod koniec dekady silny, porywisty, powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.
Druga dekada z większym mrozem. Wystąpią opady śniegu, lokalnie intensywne, na południowym zachodzie deszczu ze śniegiem. Druga połowa dekady: wiatr silny, porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na Bałtyku możliwy sztorm. Temperatury maksymalne do 6°C, minimalne nawet do –15°C. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia.
Trzecia dekada z niezwykle zmienną pogodą. Różnice temperatur między wschodem a południowym zachodem mogą sięgać od 10 do –10°C. Zróżnicowane będą także opady – od deszczu ze śniegiem i mżawek do śniegu w północnych rejonach kraju. Trzecia dekada znacznie cieplejsza. Ze względu na duże wahania temperatur lokalnie może wystąpić burza z wyładowaniami atmosferycznymi. Wiatr słaby, zmienny, okresami silny, porywisty. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia.
Luty chłodniejszy od stycznia
Początek pierwszej dekady z niewielkimi opadami deszczu i śniegu. Cała dekada znacznie chłodniejsza. Ośrodki wyżowe sprowadzą słoneczną pogodę. W trakcie nocnych rozpogodzeń w całym kraju znaczne spadki temperatur. Wiatr słaby, zmienny, okresami porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Największe nocne spadki temperatur w rejonach północno-wschodnich i terenach podgórskich. Duże wahania temperatur (od 4 do –16°C). Maksymalna temperatura w ciągu dnia dojdzie do 12°C. Druga dekada stopniowo coraz cieplejsza z dużymi wahaniami temperatur. Bardzo zróżnicowane opady: śnieg, deszcz, mżawki. Lokalnie mgły i zamglenia. Wiatr słaby, zmienny. W rejonach północnych silny i porywisty. Temperatury maksymalne do 12°C. Trzecia dekada z dużym zróżnicowaniem temperatur między rejonami północno-wschodnimi a zachodnimi. Różnice temperatur mogą sięgać 20°C. W zachodniej części kraju głównie opady deszczu, a w rejonach wschodnich deszczu ze śniegiem i śniegu. Mgły, mżawki i lokalnie silna gołoledź. Wiatr słaby, zmienny, lokalnie porywisty.
W marcu jak w garncu
Pierwsza dekada nadal z mgłami i zamgleniami oraz mżawkami, lokalnie z gołoledziami. W wielu rejonach kraju wystąpią opady deszczu i śniegu o zróżnicowanym natężeniu. W trakcie rozpogodzeń nocą wystąpi mróz, w rejonach północno-wschodnich do –8°C. Temperatury maksymalne do 15°C. Wiatr słaby, zmienny, tylko w górach i nad morzem okresami silny i porywisty. W drugiej dekadzie nadal przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Więcej rozpogodzeń, w trakcie których wystąpią nocne przymrozki. Znacznie cieplej. W ciągu dnia wzrost temperatury do 20°C. Wystąpią liczne mgły i zamglenia oraz mżawki. Początek dekady: wiatr słaby. Zmienny. Koniec dekady: wiatr silny, porywisty i nieco chłodniej. Temperatura minimalna do –5°C. W trzeciej dekadzie z każdym dniem coraz chłodniej. Spływ powietrza z północnego zachodu. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem, spadnie śnieg. Wiatr okresami silny, porywisty, o charakterze sztormu. Lokalnie wystąpią mgły, zamglenia i mżawki.
Józef Gorell
fot. Tomasz Czubiński