Uroczysta gala finałowa XXI edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wydarzenie, które odbyło się 13 września w Warszawie, zgromadziło ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski, w tym laureatów konkursu wraz z rodzinami, przedstawicieli współorganizatorów oraz fundatorów nagród.
Konkurs, organizowany pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ma na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od momentu jego powstania w 2003 r., cieszy się niesłabnącą popularnością – udział wzięło w nim już ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 987 w bieżącej edycji.
Zwycięzcy XXI edycji konkursu
Najbezpieczniejsze gospodarstwo w Polsce w 2024 roku należy do Państwa Eweliny i Piotrowa Gręźlikowskich z Dobrzejewic.
Prowadzą oni 65-hektarowe gospodarstwo hodowlane, specjalizujące się w hodowli zarodowej trzody chlewnej. Ich stado liczy ponad 250 loch, a prosięta są sprzedawane na terenie całego kraju oraz eksportowane do Litwy, Ukrainy i Mołdawii. Gospodarstwo Gręźlikowskich jest przykładem profesjonalnego podejścia do bezpieczeństwa pracy i innowacyjnych rozwiązań w hodowli.
Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa Elżbiety i Edmunda Nowińskich z Bratiana, województwo warmińsko-mazurskie, które na 18 hektarach gruntów ornych uprawia ziemniaki jadalne, rzepak i pszenżyto. Trzecią lokatę przyznano Państwu Jolancie i Mateuszowi Kowalczykom z Chomętowa w województwie zachodniopomorskim, którzy prowadzą 130-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawiają m.in. buraki cukrowe oraz ziemniaki jadalne.
Państwo Edyta i Witold Stryczkowie z Łowców, województwo podkarpackie, zostali uhonorowani Nagrodą Głównego Inspektora Pracy za stosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, które zwiększają bezpieczeństwo pracy. Wyróżnienia specjalne przyznano także w trzech kategoriach: za organizację siedliska gospodarstwa, za własnoręczne wykonanie udogodnień dla bezpiecznej wielokierunkowej produkcji rolniczej oraz za zapewnienie dobrostanu rodzinie rolników.
Przyznano także wyróżnienia specjalne w kategoriach:
- za organizację siedliska gospodarstwa rolnego Państwu Anecie i Dariuszowi Kaczmarkom z Warszyc w gminie Zgierz, w województwie łódzkim;
- za stosowanie rozwiązań ułatwiających bezpieczne prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolniczej wykonanych we własnym zakresie Państwu Agnieszce i Robertowi Filochowskim z Milewa Wielkiego w gminie Troszyn, w województwie mazowieckim;
- za prowadzenie gospodarstwa w sposób pozwalający na zapewnienie dobrostanu rodzinie Państwu Barbarze i Tomaszowi Burbanom z Ligoty Wołczyńskiej w gminie Wołczyn, w województwie opolskim.
Wyróżnienia za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:
- Mieczysława i Jan Szurkałowie z Janowic w gminie Ruja, w woj. dolnośląskim,
- Małgorzata i Bogusław Sytowie z Poznania w gminie Serokomla, w woj. lubelskim,
- Żaneta i Adam Śliwińscy z Kowalów w gminie Rzepin, w woj. lubuskim,
- Justyna i Piotr Piechnikowie z Krzesławic w gminie Raciechowice, w woj. małopolskim,
- Anna i Mariusz Wnorowscy z Hermanów w gminie Tykocin, w woj. podlaskim,
- Franciszek i Ewa Kleinowie z Mostów w gminie Kosakowo, w woj. pomorskim,
- Brygida i Rajmund Pawełczykowie ze Skrzydłowic w gminie Pawonków, w woj. śląskim,
- Stanisław i Magdalena Skalmierscy z Nawarzyc w gminie Wodzisław, w woj. świętokrzyskim,
- Marzena i Paweł Stawscy z Czekanowa w gminie Ostrów Wielkopolski, w woj. wielkopolskim.
oprac. M. Czubak
fot. KRUS