Jakie kierunki mogą wybrać maturzyści na Katedrze Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu?
– Na naszej katedrze prowadzimy trzy kierunki: ekoenergetyka, inżynieria rolnicza oraz informatyka stosowana. Jednak od nowego roku akademickiego, czyli od października 2023 r. będziemy wygaszać informatykę stosowaną, a w to miejsce uruchamiamy nowy kierunek studiów: informatykę i inżynierię danych.
Na czym dokładnie polegają studia z ekoenergetyki? Jaką wiedzę i doświadczenie zdobywają studenci na tym kierunki. Gdzie mogą znaleźć zatrudnienie po ukończeniu tych studiów?
– Podczas studiowania ekoenergetyki studenci poznają większość zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii, jednak, ze względu na badania prowadzone w naszej katedrze, przede wszystkim kwestie związane z funkcjonowaniem biogazowni i tu warto podkreślić, że studenci najwięcej informacji otrzymują właśnie zakresu z biomasy i jej wykorzystania do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, ale także o wytwarzaniu biometanu. Oprócz tego, oczywiście, w programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące wytwarzania energii z wody, z wiatru i ze słońca.
A jak wygląda zdobywanie przez studentów doświadczenia z zakresu zielonej energii?
– Studenci każdego rocznika mają możliwość zapoznania się z budową i zasadą działania biogazowni rolniczej funkcjonującej w uniwersyteckim gospodarstwie w Przybrodzie, ale nie traktujemy tego obiektu jako laboratorium. Możliwe jest także przyjrzenie się z bliska pracy biogazowni działającej przy oczyszczalni ścieków w Poznaniu, gdzie Aquanet jako substrat wykorzystuje osady ze ścieków. Dzięki temu studenci mają możliwość zapoznania się z zasadą działania różnych agregatów kogeneracyjnych, czy całych biogazowni.
A jak wygląda kwestia znalezienia pracy po tym kierunku?
– Widzę, że całkiem spore grono studentów w tej chwili znajduje zatrudnienie w firmach zajmujących się budową i eksploatacją farm wiatrowych. Ale też wielu studentów już w czasie studiów podejmuje pracę chociażby w firmach montujących panele fotowoltaiczne. Można powiedzieć, że traktują to zarówno jako formę studenckich praktyk, ale również jako źródło całkiem dobrych dochodów. Co istotne, nasi studenci mogli zająć się taką pracą nie tylko w czasie wakacji, ale także w czasie roku akademickiego. Wiemy, że studenci chwalą naszą elastyczność w zakresie formowania planu zajęć – bardzo często układamy tak plany, aby zajęcia odbywały w dwa, ostatecznie w trzy dni w tygodniu.
– Uważam, że jest to duża zaleta, ponieważ większość naszych studentów wszystkich kierunków studiów podejmuje pracę już w czasie studiów. Dzięki temu prowadzimy swego rodzaju studia dualne. Na naszym uniwersytecie zdobywają głównie wiedzę, a w firmach zdobywają praktykę. Taki układ dotyczy wszystkich trzech kierunków studiów, które są realizowane na naszej katedrze.
Na czym polegają studia z inżynierii rolniczej?
– Największa grupa naszych absolwentów inżynierii rolniczej trafia do firm zajmujących się techniczną obsługą rolnictwa, czyli są to importerzy lub dilerzy maszyn rolniczych, ale też firmy świadczące usługi maszynowe dla rolnictwa. Nasi absolwenci pracują także w firmach zajmujących się handlem częściami zamiennymi, a część z nich pracuje również w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego. Oczywiście niektórzy absolwenci inżynierii rolniczej po studiach prowadzą własne gospodarstwa rolne.
A z czego wynika zmiana informatyki stosowanej na informatykę i inżynierię danych?
– Informatyka stosowana miała dosyć sporo wspólnego z rolnictwem, dlatego też były tu wykładane przedmioty związane m.in. z uprawą. Ale studenci oczekiwali od tego kierunku większego położenia nacisku na przetwarzaniem dużych zbiorów danych. Stąd właśnie ta zmiana. Nie ma już tutaj takiego odniesienia do rolnictwa, ale absolwenci tego kierunku nadal będą mogli znaleźć zatrudnienie w firmach, które świadczą usługi elektroniczne dla rolnictwa, ponieważ coraz powszechniej stosowane są w rolnictwie rozwiązania polegające na monitorowaniu upraw wykorzystujących teledetekcję lotniczą lub satelitarną. Absolwenci tego kierunku znajdą pracę także wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przetwarzania dużych zbiorów danych, często zawierających dane zlokalizowane przestrzennie.
Na ile absolwenci mają później problem ze znalezieniem pracy?
– Przedstawiciele film, z którymi rozmawiam wskazują, że chętnie zatrudnią nie tylko naszych absolwentów, ale także studentów. Bardzo często otrzymuję maile od przedstawicieli różnych firm z prośbą o przekazanie studentom informacji, że poszukują pracownika, mechanika czy doradcy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Możemy śmiało powiedzieć, że to nie nasi absolwenci szukają pracy, tylko praca poszukuje naszych studentów i absolwentów.
Jakie przedmioty należy zdawać na maturze, aby dostać się na jeden z kierunków prowadzonych na Katedrze Inżynierii Biosystemów?
– W przypadku ekoenergetyki oraz inżynierii rolniczej brane są po uwagę m.in. wyniki z egzaminu maturalnego z jednego wybranego przedmiotu kierunkowego, czyli z biologii, chemii, fizyki z astronomią, geografii lub matematyki. W przypadku rekrutacji na kierunek informatyka i inżynieria danych brane są pod uwagę wyniki z fizyki z astronomią, matematyki lub informatyki.
Dziękuję za rozmowę