Kiedy zaczną się kontrole NIK w zakresie rolnictwa?
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała swój plan pracy na najbliższy rok. Podzielono go na departamenty, wśród których nie mogło zabraknąć departamentu rolnictwa. Planowane są 4 duże bloki kontroli. Rozpoczną się one w II kwartale 2025 i potrwają do IV kwartału. Dane będą analizowane pod koniec 2025 i w 2026 roku.
NIK skontroluje bezpieczeństwo żywnościowe Polski
Tematem pierwszej kontroli NIK, planowanej na II kwartał 2025, jest bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Izba podała, że najważniejszym pytaniem w toku tej analizy będzie: Czy organy państwa podejmowały prawidłowe i skuteczne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski?. Kontrola będzie dotyczyła wykonywania zadań przez odpowiedzialne za to podmioty. Potrwa do III kwartału 2025.
Co sprawdzi NIK w ARiMR i KOWR?
Najwyższa Izba Kontroli w tym roku weźmie także pod lupę Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Skontrolowana zostanie zgodność w zakresie zarządzania należnościami finansowymi. Główne pytanie brzmi: Czy zarządzanie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa należnościami finansowymi było prawidłowe i skuteczne? Kontrole będą prowadzone w II i III kwartale 2025 roku.
Przeczytaj także: Jak rolnicy oceniają KRUS i ARiMR? Zaskakujące wyniki badania
NIK bierze pod lupę warzywa i owoce
Wśród kontroli planowanych przez NIK na ten rok w sektorze rolniczym znalazła się także ta dotycząca importu oraz obrotu owocami i ich przetworami. Będzie ona dotyczyła odpowiedniego wykonywania zadań. Kontrolerzy sprawdzą, czy zadania w zakresie importu oraz obrotu owocami i ich przetworami realizowano prawidłowo i skutecznie. Działania kontrolne zaplanowano na drugą połowę roku, czyli III i IV kwartał 2025.
W 2025 będą kontrole w KGS
Ostatnim sektorem z zakresu rolnictwa, który NIK chce skontrolować jeszcze w tym roku, jest państwowy holding spożywczy – Krajowa Grupa Spożywcza S.A. Kontrole w spółce będą dotyczyły wykonywania powierzonych jej zadań, a głównym pytaniem organizującym działania NIK będzie: Czy utworzenie i funkcjonowanie państwowego holdingu spożywczego – Krajowej Grupy Spożywczej S.A. było prawidłowe i gospodarne a nadzór właścicielski nad nim był prawidłowy, rzetelny i skuteczny? Wyniki tej kontroli poznamy dopiero w 2026 roku.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. nik.gov/zrzut ekranu
źródło: NIK