Nowe przepisy o transporcie zwierząt uderzą rolników po kieszeni. Co na to rząd?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorWiadomości

Nowe przepisy o transporcie zwierząt uderzą rolników po kieszeni. Co na to rząd?

04.11.2024., 11:00h

Rolnicy obawiają się nowych przepisów o transporcie zwierząt. Ich zdaniem poniosą konsekwencje finansowe drastycznego zaostrzenia wymogów. Obawy te podziela polski rząd, który spotkał się z rolnikami, by omówić nurtujące ich kwestie.

Nowe przepisy o transporcie zwierząt

O tym, że Unia Europejska planuje drastycznie zaostrzyć przepisy dotyczące transportu zwierząt, pisaliśmy w artykule pt. „UE zaostrzy prawo o transporcie zwierząt. Wzrost kosztów dla rolnika”.Już wówczas polski rząd na czele z wiceministrem rolnictwa Jackiem Czerniakiem zasygnalizował, że niektóre przepisy projektu rozporządzenia wydają się zbyt trudne w stosowaniu i w egzekwowaniu, dlatego należałoby je zoptymalizować.

Jeżeli rozporządzenie zostałoby przyjęte w aktualnie proponowanej formie, przedsiębiorcy zajmujący się odbiorem zwierząt z gospodarstw musieliby ponieść koszty związane m.in. z modernizacją samochodów transportowych konieczną do zapewnienia dla nich większej powierzchni. Dla rolników logiczne jest, że konsekwencje tej inwestycji odczuliby oni, a całkiem możliwe, że również konsumenci.

Co z nowym rozporządzeniem ws. ochrony zwierząt podczas transportu?

Po udostępnieniu projektu rozporządzenia ws. ochrony zwierząt podczas transportu przez Komisję Europejską, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało je do konsultacji publicznych, po których wraz z końcem października z inicjatywy ministra Czerniaka zostało zorganizowane spotkanie mające na celu uwzględnienie uwag zgłoszonych przez przedstawicieli organizacji i związków branżowych rolników oraz związków hodowców zwierząt.

W trakcie spotkania hodowcy zwierząt i przedstawiciele organizacji branżowych wyrazili swoje obawy co do tego, czy projektowane zmiany przepisów dot. transportu zwierząt nie będą miały negatywnego wpływu na opłacalność chowu i hodowli zwierząt gospodarskich.

Jak zadeklarował minister Czerniak, pracom związanym z przyjęciem rozporządzenia zostanie nadany priorytet, ponieważ transport zwierząt ma istotne znaczenie dla produkcji zwierzęcej w Polsce.

Jakie zmiany w rozporządzeniu dot. transportu zwierząt chce wprowadzić UE?

Proponowane zmiany dot. transportu zwierząt zostały przedstawione przez KE 7 grudnia 2023 r. i dotyczą:

  • ograniczenia czasu transportu i więcej przerw na odpoczynek,
  • zwiększenia dostępnej przestrzeni - określono minimalną przestrzeń, jaka musi być dostępna dla transportowanego zwierzęcia, w zależności od wagi i gatunku,
  • poprawy warunków wywozu zwierząt poza UE - wniosek zawiera szereg nowych wymogów mających zapewnić, że nowe przepisy UE będą skutecznie stosowane również w przypadku wywozu zwierząt, aż do miejsca przeznaczenia w państwie spoza UE,
  • określenia dopuszczalnych temperatur podczas transportu - wniosek przewiduje ochronę zwierząt przed ekstremalnymi temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi). Wprowadzono specjalne przepisy dotyczące zwierząt wrażliwych, takich jak zwierzęta w ciąży, kury nioski po zakończeniu cyklu produkcyjnego i cielęta nieodsadzone od matki,
  • maksymalnego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych i ułatwienia egzekwowania przepisów transportowych.

Przeczytaj również:

image
Rolnictwo

Rolnik NieProfesjonalny: Zmiany w Zielonym Ładzie są jak przypudrowanie pryszcza

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. listopad 2024 15:27