O rolnictwie w Sejmie: zrealizowanie postulatów rolników jest polskim interesem narodowymJustyna Czupryniak/Canva/archiwum PWR Online
StoryEditorWiadomości

O rolnictwie w Sejmie: zrealizowanie postulatów rolników jest polskim interesem narodowym

20.03.2024., 11:30h
Komisja rolnictwa przyjęła przez aklamację projekt uchwały w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie, w kttórym zostało zawarte wezwanie rządu do wprowadzenia jednostronnego embarga w przypadku nieprzedstawienia przez Komisję Europejską rozwiązania problemów w polityce handlowej z Ukrainą w trybie pilnym. Podczas posiedzenia plenarnego sejmu projekt będzie przedmiotem obrad.

Projekt uchwały ws. rolnictwa 

Wtorkowa decyzja sejmowej komisji rolnictwa to efekt jednego z jej poprzednich posiedzeń, kiedy posłowie przygotowali, aż 3 konkurencyjne projekty uchwał w sprawie sytuacji w rolnictwie. 

Teraz prezydium komisji rolnictwa na postawie postulatów protestujących rolników przygotowało jeden projekt uchwały, który będzie skierowany na plenarne posiedzenie Sejmu.

W uchwale czytamy, że posłanki i posłowie X kadencji Sejmu w pełni odpowiedzialni za losy polskiej wsi i rolnictwa, mają na uwadze:

  • destabilizację rynków rolnych wywołanych wojną na Ukrainie,
  • zmiany szlaków handlowych na świecie,
  • zmiany cen na wiele produktów roślinnych i zwierzęcych w zakresie globalnym,
  • wpływ polityki Rosji na ceny produktów rolnych w Europie i na świecie.
  • polscy rolnicy domagają się zmian we wspólnej Polityce Rolnej w UE, w Zielonym Ładzie, polityce handlowej.

W związku z powyższym Sejm uchwala, że:

"Postawą rolnictwa w Polsce są rodzinne gospodarstwa rolne, które stanowią podstawę bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Stąd też konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji w rolnictwie i zapobieganie ryzyku utraty płynności finansowej gospodarstw rolnych poprzez stosowanie systemowych działań. Rekompensaty nie rozwiązują problemów w rolnictwie, ale stanowią chwilowe wsparcie w obecnie trudnej sytuacji. Jednocześnie polityka klimatyczna UE nie może szkodzić rolnictwu w żadnym w krajów członkowskich. Połączenie celów klimatycznych i gospodarczych Unii Europejskiej wymaga nowego zdefiniowania i nowego rozłożenia akcentów”.

Jednocześnie posłowie oczekują:

  • zaniechania działań skutkujących ograniczeniem lub zakazami produkcji roślinnej i zwierzęcej,
  • zaniechania inicjatyw zwiększających koszty produkcji rolnej,
  • odrzucenia obowiązkowego ugorowania i zalewania gruntów,
  • nie wprowadzania ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin, nawozów pogarszających konkurencyjność polskiego rolnictwa oraz nakładania dodatkowych obowiązków na rolników.

Jak zostanie rozwiązana spraw importu towarów z Ukrainy?

Posłowie podkreślili, że Polska pomaga Ukrainie, ale „pomoc Ukrainie nie może jednak godzić w interesy polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Głęboko wierzymy, że wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy, lecz nawet po jej zakończeniu współpraca polsko-ukraińska musi gwarantować ochronę polskiego rolnictwa” – czytamy w projekcie uchwały.

Dlatego Sejm wspiera rząd w negocjacjach z Komisją Europejską i jednocześnie zobowiązuje go do intensyfikacji prac nad pilnym wypracowaniem skutecznych systemowych mechanizmów celnych chroniących polskich rolników i przetwórców. Konieczne jest także przywrócenie kontyngentów obowiązujących przez wybuchem konfliktu w Ukrainie oraz wzmocnienie kontroli wjeżdżających do Polski towarów z poza granic UE.

Embargo? Tak!

Sejm wezwał także rząd do podjęcia jednostronnych działań ochronnych, wprowadzenia embarga w przypadku nie przedstawienia przez KE w trybie pilnym adekwatnych rozwiązań w polityce handlowej z Ukrainą.

– Bezpieczeństwo żywnościowe - to gwarancja suwerenności państwa, a zrealizowanie postulatów rolników jest dzisiaj polskim interesem narodowym – podsumowali posłowie.

image
Uchwała rolników

Rolnik Nieprofesjonalny podpisał uchwałę o złej sytuacji w rolnictwie. Czy posłowie zagłosują "za"?

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 13:36