
Miażdżąca kontrola NIK w KOWR
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała miażdżący raport dotyczący spółek będących pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy.
NIK podkreśla, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa "nieprawidłowo i nierzetelnie realizował zadania w zakresie nadzoru właścicielskiego nad kontrolowanymi spółkami".
W wyniku kontroli stwierdzono liczne nieprawidłowości zarówno w zakresie przygotowania, rzetelności i celowości objęcia lub nabycia udziałów/akcji w spółkach, jak i nadzoru właścicielskiego nad kontrolowanymi podmiotami – poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej (poniżej można obejrzeć retransmisję).
Na czym KOWR stracił 500 mln zł?
Chodzi o Rolno-Spożywczą Spółkę Inwestycyjną sp. z o.o. (RSSI) – w zakresie nabycia przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej, Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo sp. z o.o. (TIBE) – w zakresie budowy kolejowego terminalu przeładunkowego dla produktów rolno-spożywczych, Jurajski Agro Fresh Park S.A. (JAFP) – w zakresie budowy hurtowego rynku rolno-spożywczego, a także Krajową Spółkę Owocowo Warzywną Polowoc sp. z o.o. (KSOW Polowoc) – w zakresie zagospodarowania towaru przejętego przez KOWR jako zastawu rejestrowego od Eskimos.
Zapoznaj się z informacją na temat wyników kontroli Najwyższje Izby Kontroli
– W spółkach roztrwoniono blisko pół miliarda złotych. Stwierdzono brak strategii inwestycyjnej, systemów oceny ryzyka. Zarządzaniem majątkiem zajmowała się niedoświadczona kadra, nie prowadzono też monitoringu oceny rezultatu – podkreślał Jacek Kozłowski, wiceprezes NIK.
W niektórych z kontrolowanych spółek nie powołano rad nadzorczych, a część decyzji, na podstawie których wydatkowano setki milionów złotych, zapadała na polecenie ministra.
Trzy spółki KOWR postawione w stan likwidacji
W związku z publikacją raportu, NIK złożyła do prokuratury trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z niegospodarnością i działaniami na szkodę interesu publicznego.
Okazuje się, że w minionych latach KOWR realizował wielomilionowe transakcje bez analiz uzasadniających celowość poszczególnych przedsięwzięć i bez zidentyfikowania potencjalnego ryzyka finansowego i prawnego.
Część spółek, w których udziały i akcje miał KOWR, nie spełniła funkcji, dla której je nabyto lub utworzono. W związku z brakiem realizacji celów i ogromnymi stratami w działalności, trzy spółki zostały postawione w stan likwidacji.
Konieczny większy nadzór
We wnioskach pokontrolnych Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do resortu rolnictwa o dokonanie analizy zasadności funkcjonowania przepisów umożliwiających nabywanie przez KOWR udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego. Zalecano także zwiększenie nadzoru nad Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w zakresie realizacji części zadań.
Z kolei dyrektor generalny KOWR został zobowiązany do dokonania analizy zaangażowania kapitałowego w spółkach, w których udziały i akcje objęto lub nabyto w ramach realizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.
Poza tym szef KOWR ma za zadanie opracować strategię określającą m.in. metody zarządzania ryzykiem w procesie objęcia lub nabycia udziałów i akcji spółek z większościowym udziałem KOWR, w celu określenia sposobu efektywnego wykorzystania potencjału tych spółek dla rozwoju polskiego rolnictwa i branży rolno-spożywczej oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na temat kontroli NIK.
Krzysztof Zacharuk