Rolnicy zgotowali armagedon. W całym kraju aż 560 protestów
Trwa największy protest w historii polskiego rolnictwa! Rolnicy zablokowali drogi w 560 miejscach. Ciągniki są już pod urzędami wojewódzkimi, na drogach wjazdowych i wyjazdowych z miast, na autostradach i granicach.
Ciągniki i kombajny blokują drogę koło Śremu
Od wczesnych godzin rannych rolnicy całkowicie blokują drogę wojewódzką 434 na moście w miejscowości Kawcze koło Śremu. Na miejscu jest ok. 70 ciągników, kombajn oraz sieczkarnia. Strajkujący przepuszczają tylko pojazdy uprzywilejowane.
- Żadnych innych samochodów do godz. 18 nie będziemy przepuszczać. Mamy wielki problem w rolnictwie. I choć protestujemy nie tylko w Polsce, ale i innych krajach, Bruksela jest głucha na nasze apele - mówi nam Mirosław Stępa, organizator protestu w Śremie.
Rolnik dodaje, że ze strony rządu nie widzi żadnych konkretów. Podkreśla, że protesty ustana tylko wtedy, gdy "Zieloy Ład trafi do kosza, a granica z Ukrainą zostanie zamknięta".
Rolnicy blokują autostradę A1 na odcinku Kowal - Włocławek
W województwie kujawsko-pomorskim rolnicy od godz. 7.00 protestują między innymi na autostradzie A1 na odcinku Kowal - Włocławek. A1 jest zablokowana w dwie strony, bo podobna blokada jest na węźle Pikutkowo bliżej Włocławka. Rolnicy utrudniają ruch również na DK1. Na poniższym filmie odprawa rolników przez Pawła Jankowskiego, organizatora protestu.
Trumna Polskiego Rolnictwa blokuje DK10
W woj. kujawsko-pomorskim rolnicy protestowali także w miejscowości Przyłubie na DK10. Na drodze ustawili symboliczną trumnę Polskiego Rolnictwa.
Protest rolników w Nowym Mieście nad Wartą. Są przeciwni podpisanemu porozumieniu z rządem
Rolnicy blokują także drogę krajową nr 11 do godz. 18:00 w Nowym Mieście nad Wartą k. Środy Wielkopolskiej. Zdaniem protestujących zaproponowane przez ministerstwo rolnictwa dopłaty do zboża mogą obniżyć ceny skupu.
- Dopłaty może i pomogą w zdjęciu nadwyżki zbóż, ale jest obawa, że jednocześnie obniżą ceny skupu. I wtedy ta dotacja trafi w ręce przedsiębiorców, a nie rolników. To się mija z celem. Z drugiej strony ciężko znaleźć złoty środek - mówi nam Janusz Kłobucki, rolnik z Prus (woj. wielkopolskie).
Zaznaczył, że rolnicy z jego regionu są przeciwni porozumieniu, które zostało dziś w nocy podpisane między niektórymi liderami protestów a ministerstwem rolnictwa.
- Nie było skonsultowane ze wszystkimi rolnikami i koordynatorami strajków. Nam nie o to chodziło - zaznacza.
Ciągniki blokują DK 10 w Kaliszu Pomorskim
W województwie zachodniopomorskim ciągniki blokują między innymi skrzyżowanie krajowej 10 z drogą wojewódzką nr 151 na trasie Kalisz Pomorski - Recz.
- Drogę blokuje 15 Traktorów. Ruch puszczany jest co 30 minut - wyjaśnia Jakub Buchajczyk, rolnik z Drawna. Protestującom także nie podoba się podpisane w Jasionce porozumienie. Zaznaczają, że ich przedstawiciel, Stanisław Barna, nie wziął udziału w negocjacjach.
Protesty rolników wokół Warszawy
Choć ciągniki nie mogły wjechać do Warszawy, rolnicy mocno spowalniają ruch na drogach wjazdowych i wyjazdowych ze stolicy. Blokują ruch na przykład na przejściu dla pieszych przy ul. Warszawskiej 171 w Konstancinie-Jeziornie. Powoduje to ogromne korki, a dojazd do Warszawy zajmuje ok. 1,5 godziny.
Protestujący rolnicy blokują także rondo w Jabłonnie (na granicy z Warszawą), czyli DK61 i rondo w Nieporęcie - skrzyżowanie DW631 z DW633.
Zblokowana jest także DK 7 w Kazuniu na skrzyżowaniu z DW 579 w Sowiej Woli Folwarcznej w kierunku Błonia.
Rolnicy z Warmii i Mazur protestują w 40 miejscach
Duże protesty trwają także w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie zgłoszono 40 manifestacji. Rolnicy w miejscowości Kąp (powiat giżycki) zablokowali skrzyżowanie DK 63 i DW 655. Przy rondzie ustawili kukłę wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka.
- Bez Rolników nie ma żywności i nie ma przyszłości - zaznaczają.
Protest rolników w Namysłowie
Rolnicy protestują także na Opolszczyźnie, m.in. w Namysłowie na skrzyżowaniu DK 39 i DW 454, a także na wyjeździe w kierunku Wrocławia.
Gdzie są protesty rolników 20 marca? Zobacz MAPĘ protestów
Protesty organizuje m.in. rolnicza "Solidarność", Samoobrona, Kółka Rolnicze, ale w większości miejscowości są to oddolne inicjatywy rolników, m.in. Ruchu Młodych Farmerów.
Bardzo duże utrudnienia czekają kierowców w okolicy Warszawy. Rolnicy blokują główne drogi wokół stolicy. Od północnej strony miasta ciągniki pojawiły się w Jabłonnej, Stanisławowie i Nieporęcie. Od części wschodniej protest jest w Zakręcie (Trakt Brzeski). Natomiast na południe od stolicy blokada jest na trasie S7 Warszawa-Grójec w Głuchowie. Zablokowana ma być też trasa S7 Warszawa-Gdańsk w Kazuniu i DK 579 w Sowiej Woli Folwarcznej w Kampinosie oraz A2 w Wiskitkach.
Prawdziwe oblężenie dotyka Poznań. Wokół tego miasta rolnicy blokują drogi wjazdowe na węzłach komunikacyjnych w 35 miejscach. Ciągnikami zastawiają wjazdy i zjazdy na autostradę A2 oraz drogi ekspresowe.
Jedna z największych blokad spodziewana jest także w Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Tam przewidziano 14 blokad na wszystkich drogach wjazdowych do miasta.
Strajk rolników jest także w wielu miejscowościach woj. kujawsko-pomorskiego. Tam blokady są zgłoszone nawet do 19 kwietnia, np. na jedynym moście przez Wisłę w Fordonie.
Rolnicy z Podlasia i Mazowsza blokują z kolei drogę S8 w obu kierunkach i cały węzeł z wiaduktem w miejscowości Milewo Zabielne w Gminie Kobylin Borzymy. Duża akcja protestacyjna trwa także w woj. zachodniopomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim na autostradzie A2.
Poniżej mapa protestów:
Jakie są postulaty rolników?
Rolnicy postulaty mają w zasadzie te same, co przy poprzednich strajkach. Żądają wstrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy, wycofania się z europejskiego Zielonego Ładu i odbudowy hodowli w Polsce.
Kamila Szałaj