Opłacalność produkcji rolnej i obrót ziemią. LISTA priorytetów ministra rolnictwaMRiRW
StoryEditorAudyt w ministerstwie rolnictwa

Opłacalność produkcji rolnej i obrót ziemią. LISTA priorytetów ministra rolnictwa

17.01.2024., 14:36h
W ministerstwie rolnictwa trwa właśnie audyt po poprzedniej ekipie rządzącej. Ale minister Czesław Siekierski określił także jakie są jego priorytety w resorcie. Przede wszystkim ma to być szybka interwencja rządu w celu ograniczaniu dalszego spadku opłacalności produkcji rolnej. Co jeszcze chce zmienić minister z PSL?

Trwa audyt w ministerstwie rolnictwa po rządach PiS

Minister Czesław Siekierski zapowiada audyt w ministerstwie rolnictwa, którego efekty mamy poznać jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. O sprawę przeprowadzenia audytu i najbliższych planów ministra rolnictwa i rozwoju wsi zapytał poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa. Odpowiedź ministra Czesława Siekierskiego w pierwszej sprawie była bardzo krótka. 

- Informuję, iż aktualnie trwają pracę nad przeprowadzeniem audytu wewnętrznego w resorcie rolnictwa, którego wyniki zostaną przedstawione w I kwartale 2024 roku – napisał minister rolnictwa Czesław Siekierski. 

Jednak jak na razie nie wiadomo czy rozliczanie poprzednich ministrów rolnictwa będzie dotyczyło tylko czasów, kiedy w resorcie rządził Robert Telus i Anna Gembicka, czy może obejmie także wcześniejszych ministrów rolnictwa w rządach PiS. Prawdopodobnie raport będzie jednak dotyczył 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, kiedy to za rolnictwo odpowiadali Krzysztof Jurgiel, Jan Krzysztof Ardanowski, Grzegorz Puda, Henryk Kowalczyk oraz Robert Telus i przez dwa tygodnie Anna Gembicka.

Poprawa opłacalności produkcji rolniczej. Jakie są inne priorytety ministra rolnictwa?

Czesław Siekierski poinformował posła Jarosława Wałęsę, że na obecnym etapie planowane jest opracowanie szczegółowych założeń szeregu rozwiązań systemowych i długofalowych, które w horyzoncie kilku miesięcy powinny zacząć wpływać na poprawę sytuacji ekonomicznej polskich rolników oraz obszarów wiejskich. W rolnictwie konieczna jest kontynuacja pewnych działań i rozwiązań – jednocześnie też niezbędne są zmiany. Należy dostrzegać z odpowiednim wyprzedzeniem zachodzące przemiany gospodarcze czy warunki ekonomiczne prowadzenia działalności rolniczej. 

– Konieczna będzie szybka interwencja i działania ze strony Rządu w ograniczaniu dalszego spadku opłacalności produkcji rolnej. Obecna trudna sytuacja w rolnictwie, narastające problemy rolników, wojna w Ukrainie a także problemy z zachowaniem bezpieczeństwa żywnościowego to elementy które będą wymagać pogłębionej analizy – napisał minister rolnictwa.

A o tym, że obecnie opłacalność produkcji rolniczej jest katastrofalna w Tygodniku Poradnik Rolniczym informowaliśmy wiele razy, chociażby w artykule: "Rolnicy w pułapce. Ceny zbóż runęły o 40 proc., a część kosztów produkcji rośnie" oraz przedstawiając kalkulacje Wielkopolskiej Izby Rolniczej: "Produkcja zbóż pod kreską. Ile rolnik musi dołożyć do ha pszenicy, jęczmienia i kukurydzy?".

Nowe kierownictwo resortu rolnictwa zapowiada podjęcie działań na rzecz większego, bezpośredniego powiązania gospodarstw rolnych z przetwórstwem i handlem na rzecz długookresowych umów.

Ponadto, prowadzone będą dalsze prace nad:

  • rozwijaniem systemu ubezpieczeń,
  • poprawy przepływu ziemi poprzez bezpieczny, ustawowy system dzierżaw.

Ważnym aspektem będzie również wsparcie sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego, czego efektem będzie m.in. lepsze upowszechnianie się produktów lokalnych i regionalnych, skracanie kanałów dystrybucji oraz zwiększenie dochodów rolników.

Jak rozwiązać problem z napływającymi produktami rolno-spożywczymi z Ukrainy?

W kontekście sytuacji związanej z polityką względem spraw związanych z Ukrainą Czesław Siekierski poinformował, że będzie czynił wszystko aby obecnie funkcjonujące embargo utrzymać. Otwarcie rynku europejskiego na produkty rolne z Ukrainy może w przyszłości całkowicie zdestabilizować nie tylko rynek krajowy, lecz także rynek europejski.

Ale jednocześnie szef resortu rolnictwa uważa, że Polska może zagospodarować napływ tańszych surowców z Ukrainy dzięki rozwojowi przetwórstwa i byciu pośrednikiem w handlu.

Siekierski: import cukru z Ukrainy może być zagrożeniem dla polskich rolników

Czesław Siekierski poinformował także, że przeanalizowałem już sytuację ekonomiczną sektora cukru  i widzi zagrożenia związane z rosnącą konkurencją ze strony ukraińskiego cukru na rynku polskim. Odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży cukrowniczej podczas, którego omówiono perspektywy rozwoju sektora na tle uwarunkowań międzynarodowych i możliwe sposoby zaradzenia sytuacji.

Odbyły się także spotkanie z podlegającymi MRiRW inspekcjami czyli: Głównym Inspektoratem Weterynarii, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Głównym tematem rozmów były zagadnienia dotyczące wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Analizowane były dane dotyczące wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi oraz jej uwarunkowania prawne oraz instytucjonalne. Omówiono systemy kontroli tych produktów prowadzone przez podległe inspekcje i możliwości poprawy monitoringu różnych parametrów jakościowych w obrocie krajowym oraz handlu zagranicznym.

Podpisane porozumienie z rolnikami

Wspólnie z wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul 6 stycznia 2024 r. w Rzeszowie Cz. Siekierski podpisał porozumienie z liderem "Podkarpackiej Oszukanej Wsi" Romanem Kondrów w sprawie zawieszenia protestu rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce.

Minister rolnictwa zaakceptował i przyjął do realizacji trzy główne postulaty rolników:

  • uruchomienie dopłat do kukurydzy w wysokości 1 mld zł,
  • zwiększenie akcji kredytowej do kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł,
  • utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023.

- Zgodnie z podpisanym porozumieniem postulaty zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego i uzyskaniu akceptacji ze strony Komisji Europejskiej – podsumował minister rolnictwa Czesław Siekierski.

image
Protesty rolników w Polsce

Protesty rolników w całej Polsce! Zablokują drogi przeciwko importowi z Ukrainy i ekoschematom

image
Import towarów rolnych z Ukrainy

Jak Siekierski chce ochronić polskich rolników przed zbożem z Ukrainy?

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 00:31