choroba niebieskiego językaAPHA
StoryEditorGroźna choroba atakuje w Polsce

PILNE! Jest pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce. Gdzie?

21.11.2024., 11:52h

Stało się. Jest pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce. Wirus zaatakował bydło na Dolnym Śląsku. Czy będzie wybijane całe stado? Co ze szczepionkami?

Jest pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia. Choroba niebieskiego języka dotarła do Polski. Pierwsze ognisko pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym 31 sztuk bydła w miejscowości Rajczyn gmina Wińsko​ w powiecie wołowskim na Dolnym Śląsku. Informację tę potwierdził portalowi topagrar.pl lek. wet. Paweł Szewczyk, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie. 

- Jedno z trzech przebadanych zwierząt w stadzie zareagowało dodatnio, jeżeli chodzi o zawartość przeciwciał. Jeszcze raz wysłaliśmy próbkę do PIW-PIB w Puławach i otrzymaliśmy pozytywny wynik. W mojej opinii jest podstawa do dalszych działań i badań w tym stadzie. Dlatego pobrane zostały próbki do badań w całym stadzie, również od sztuki podejrzanej – wyjaśnia lek. wet. Paweł Szewczyk w rozmowie z Dorotą Kolasińską z topagrar.pl. Dodał, że na podstawie tych badań zapadnie ostateczna decyzja o wyznaczeniu ogniska choroby.

Obszar zagrożony może sięgnąć 150 km

Niestety, obszar zagrożony chorobą będzie najprawdopodobniej bardzo duży i wyniesie 150 km w promieniu ogniska. Obejmie tereny województw lubuskiego, wielkopolskiego, opolskiego i łódzkiego.

Na razie w stadzie, gdzie wykryto chorobę ubojowi zostanie poddana tylko zakażona sztuka bydła. Dalsze decyzje będą podejmowane po otrzymaniu wyników z Instytutu w Puławach. 

Lekarz Weterynarii w Wołowie uspokaja. "Nie będzie  wybijania zwierząt w stadach​"

Ale lek. wet. Paweł Szewczyk uspokaja, że „nie będzie żadnego wybijania zwierząt w stadach w sąsiedztwie”. 

- Podejrzewam, że będą wzmożone badania i pobieranie próbek - podkreślił.

Choroba niebieskiego języka. Czy ceny bydła spadną?

Pojawienie się choroby niebieskiego języka w Polsce może mieć fatalne skutki dla hodowców, bo utracimy status kraju wolnego od choroby. A to może wpłynąć negatywnie na ceny skupu bydła i zbytu wołowiny. Sytuacja jest o tyle trudna, że na polskim rynku nie ma zarejestrowanej żadnej szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka, w przeciwieństwie do Niemiec, gdzie dostępne są aż 3 różne preparaty. 

Jakie są objawy choroby niebieskiego języka?

Dolnośląski Inspektorat Weterynarii podaje, że u bydła objawy mogą nie być widoczne. Charakterystyczne dla tej choroby będą takie objawy kliniczne jak:

  • wydzielina z nosa,
  • obrzęk szyi i głowy, szczególnie wokół oczu i pyska,
  • zapalenie spojówek (zaczerwienione i łzawiące oczy),
  • obrzęk wewnątrz i owrzodzenie jamy ustnej, ślinienie,
  • obrzęk i/lub zaczerwienienie strzyków i sromu,
  • osowiałość, gorączka,
  • kulawizny, spowodowane zapaleniem koronki i tworzywa racic,
  • możliwość długoterminowych strat produkcyjnych u ozdrowieńców, np. zmniejszona wydajność mleczna.

Co to jest choroba niebieskiego języka?

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek oraz poprzez krew lub nasienie. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania. 

Choroba niebieskiego języka mocno rozprzestrzenia się w Europie. Pojawiła się w państwach, jak Andora, Austria, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Grecja, Szwecja, Portugalia.

Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 17:30