W kwietniu i w maju przewiduję więcej przymrozków niż w poprzednim roku
Z kolei miesiące letnie i jesienne będą obfitowały w intensywne opady deszczu powodujące powodzie i podtopienia. Okresów suszy będzie niewiele, a te występujące będą trwały maksymalnie 3–4 tygodnie. Przewidywane przeze mnie w poprzednich prognozach kataklizmy, takie jak wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, wystąpiły na wszystkich kontynentach. W ostatnim czasie wulkany wybuchły na Islandii, we Włoszech i w Indonezji. Następnym takim okresem pod względem geologicznym będzie 2028 r.
Styczeń
temp. min. od –20°C do 4°C maks. –5°C do 12°C
Początek stycznia z silnym, porywistym wiatrem, szczególnie w rejonach północnych i południowych. Lokalnie wystąpią intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach samego śniegu. W połowie dekady więcej rozpogodzeń i słonecznych dni. Pod koniec dekady wrócą aktywne fronty z silnym, porywistym wiatrem. Na Bałtyku sztorm. W północnych rejonach kraju podmuchy wiatru sięgną 100 km/h. Lokalnie wystąpią intensywne opady deszczu. Temperatury w nocy spadną poniżej –5°C, a w dzień wzrosną do 10°C. Początek drugiej dekady nadal z silnym, porywistym wiatrem z opadami deszczu. Następne dni przyniosą więcej rozpogodzeń, ale będzie chłodniej, lokalnie do –12°C. Na koniec dekady powrócą opady deszczu i śniegu, lokalnie intensywne z silnym, porywistym wiatrem. Temperatury nie będą wyższe niż 4°C. Trzecia dekada to aktywny okres zimowy z opadami śniegu, lokalnie intensywnymi. Wiatr słaby, umiarkowany, tylko lokalnie porywisty. W trakcie rozpogodzeń temperatury spadną lokalnie do –15°C, w górach poniżej –20°C. Pod koniec miesiąca w całym kraju wystąpią intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem.
Luty
min. od –24°C do –2°C maks. od –8°C do 8°C
Początek lutego nadal z opadami deszczu ze śniegiem. Od 3 lutego rozwiną się ośrodki wyżowe, które przyniosą mroźne powietrze z północnego wschodu. W rejonach północno-wschodnich i górach temperatury spadną poniżej –20°C. Rejony południowo-zachodnie znacznie cieplejsze, z temperaturami od –12°C do 5°. Wiatr słaby, zmienny.
Druga i trzecia dekada lutego to najaktywniejszy okres tej zimy. Wystąpią intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Okresami w górach silny, porywisty wiatr do 100 km/h. Na Bałtyku sztorm. W drugiej dekadzie temperatura bardzo zmienna, duże różnice pomiędzy dniem a nocą. Między rejonami północno-wschodni- mi a zachodnimi różnice temperatur nocnych mogą wynieść od –3° do –15°C. Temperatury maksymalne do 8°C. Pod koniec miesiąca więcej ośrodków wyżowych, mniej opadów, więcej słonecznych dni, ale z większym mrozem, wiatr okresami silny, porywisty.
Marzec
temp. min. od –8°C do 10°C maks. od 2°C do 14°C
Początek marca z niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Od 4 marca nasilą się opady deszczu i śniegu, aż do wystąpienia intensywnych opadów w całym kraju. W trakcie przechodzących frontów wiatr silny, porywisty o charakterze sztormu nad morzem i halnego w górach. W wielu rejonach silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatury bardzo zmienne, od –8 do 10°C. Druga dekada nadal z opadami deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Wiatr okresami silny, porywisty. Koniec dekady przyniesie więcej słonecznych okresów. Lokalnie wystąpią przymrozki. W trzeciej dekadzie powrócą intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem z silnym, porywistym wiatrem w górach, nad morzem o charakterze sztormu. W wielu rejonach opady mogą powodować podtopienia, szczególnie pod koniec miesiąca. W rejonach północnych i wschodnich lokalnie wystąpią przymrozki do –4°C.
Józef Gorell
fot. M. Grabarek