StoryEditorPOGODA

Pogoda na lato i jesień: Czekają nas upały, a więcej deszczu dopiero w październiku

14.06.2023., 16:30h
Ten tydzień to jeszcze względnie chłodnie, ale od przyszłego w pogodzie znaczna zmiana. Będzie jeszcze bardziej gorąco. Kiedy można spodziewać się ochłodzenia i przede wszystkim tak upragnionego deszczu?

Jaki będzie pogoda w lipcu?

IMGW opracowując pogodę długoterminową oparł się na danych z lat minionych. Na ich podstawie przygotował następujące prognozy. W lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Prognozuje się, że w tym miesiącu średnia temperatura będzie wahać się od 15,7 stopnia Celsjusza do 20,3 stopnia Celsjusza. Temperatura będzie zatem powyżej normy wieloletniej. Opady natomiast wyniosą od 44,8 mm do 244 mm i mieszą się w normie.

image
FOTO: źródło: IMGW

Sierpień gorący, ale głównie bez deszczu

Wg synoptyków IMGW w tym miesiącu spodziewać się należy opadów w normie wynikającej z wieloletnich doświadczeń. Możliwe przekroczenia normy na południu kraju. Temperatury powietrza również ulegną zmianie i będą powyżej normy: od 14,8 stopni (w Zakopanem) do 19,6 stopnia Celsjusza.

image
FOTO: źródło: IMGW

Poprawa warunków we wrześniu? Niestety nie

Jeśli chodzi o temperatury we wrześniu to również czekają nas fale ciepłego powietrza, które przekroczą normy wieloletnie. Termometry wskażą od 10 stopni Celsjusza do 15,3 stopni Celsjusza. Natomiast opady będą mieściły się w normie od 32,4 mm do 123,2 mm na południu kraju.

image
FOTO: źródło: IMGW

Na deszcz trzeba poczekać do października

Dopiero wraz z nadejściem października w pogodzie drgnie. Przynajmniej jeśli chodzi o opady deszczu, bo z temperaturą będzie bez zmian. Ma być znów powyżej wieloletniej normy i chyba trzeba się do tego przyzwyczaić, że jest coraz cieplej.

W sprawie deszczu to zwiększone opady prognozuje się na zachodzie i północy kraju. W pozostałych regionach opady deszczy będą mieściły się w normie wieloletniej.

image
FOTO: źródło: IMGW

Co dokładnie oznacza „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Jak wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, określenie "powyżej normy" lub "poniżej normy" nie musi od razu oznaczać ekstremalnej aury.

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Michał Czubak

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 15:32