Stowarzyszenie Polski Rolnik – w jakim regionie Polski będzie działać?
Piotr Kisiel będący prezesem Stowarzyszenia Polski Rolnik oficjalnie poinformował o jego założeniu podczas dożynek powiatowych w Wisznicach (woj. lubelskie), wcześniej jednak opublikował zapowiedź, którą nagrał w drodze na uroczystość.
Jak wynika z jego relacji, pomysł dotyczący założenia organizacji pojawił się podczas wiosennych protestów. Rolnicy chcieli mieć swoje stowarzyszenie, dzięki któremu będą mogli reprezentować swoje interesy oraz innych potrzebujących osób.
– Podczas wiosennych protestów pojawił się pomysł zawiązania stowarzyszenia na terenie powiatu bielskiego i po kilku miesiącach walki z KRS-em i urzędnikami udało się je założyć. Stowarzyszenie nosi nazwę „Polski Rolnik” i zrzesza rolników z powiatu bielskiego i ościennych, a docelowo chcemy rozszerzyć naszą działalność jeszcze bardziej. Jak będzie to wyglądało docelowo, zobaczymy. Czas pokaże – opowiada w nagraniu na Tik Toku Kisiel.
Stowarzyszenie Polski Rolnik działa apolitycznie
Z relacji Kisiela wynika, że Stowarzyszenie Polski Rolnik stawia dopiero pierwsze kroki w swojej działalności, dlatego nie dysponuje jeszcze materiałami promocyjnymi. Jego członkowie wiedzą jednak, jak chcą działać i co jest ich celem. Jednoznacznie podkreślają, że nie mają na celu negowania partii politycznych, a jedynie działanie w interesie polskiego rolnika i osób potrzebujących.
– Naszym celem jest reprezentowanie rolników z powiatu bielskiego i powiatów ościennych, natomiast nie chodzi tylko o rolników, ale również inne grupy zawodowe, które są w nieciekawej sytuacji. Działamy apolitycznie, nas nie interesuje, kto rządzi, tylko jak rządzi. Interesuje nas to, żeby zaczęło dziać się lepiej, bo sytuacja jest tragiczna i to nie tylko w rolnictwie – podkreśla Kisiel.
Jakie działania będzie podejmowało Stowarzyszenie Polski Rolnik?
Jak wyjaśnia Kisiel, celem działania Stowarzyszenia Polski Rolnik będzie przede wszystkim niesienie pomocy potrzebującym rolnikom, ale nie tylko. Organizacja ma już w planach stworzenie fundacji wspierającej dzieci chore na autyzm.
– Jako stowarzyszenie mamy w planach założenie fundacji wspomagającej dzieci z autyzmem, ale również ludzi w potrzebie. Skoro mamy taką możliwość, to tę pomoc chcemy nieść. To, że reprezentujemy towarzystwo i środowisko rolnicze, nie zwalnia nas z obowiązku pomagania innym. Nie chodzi o to, żeby dbać tylko o swój interes, ale również o tych, którzy sami o siebie zadbać nie mogą – wyjaśnia Kisiel.
Czy protest rolników nadal trwa?
Wbrew opinii społeczeństwa, którego czujność została uśpiona przez natłok wiosenno-letnio-jesiennej pracy rolników, protest rolniczy nadal trwa, choć przybiera nowe formy. Rolnicy coraz częściej wychodzą z założenia, że krzykiem niewiele zdziałają, podejmując oddolne inicjatywy i samodzielnie dążąc do poprawy sytuacji w rolnictwie.
– Protest rolników nadal trwa. On nigdy się nie skończył. Jesteśmy obecnie w bardzo trudnym okresie pożniwnym, zaczynamy zasiewy i inne prace polowe. Protest nie zakończył się z dniem, kiedy wróciliśmy na pola. On cały czas trwa – mówił podczas dożynek w Wisznicach Kisiel.
Stowarzyszenie Polski Rolnik zachęca innych mieszkańców wsi do dołączenia do nowo powstałej organizacji. Obecnie należą do nich osoby, które wcześniej uczestniczyły w protestach rolniczych.
Przeczytaj również:
Justyna Czupryniak
Źródło: TikTok/piotr_kisisel_rmf, Facebook: piotr.ksiel