Trzeci szczyt rolniczy odwołany. Premier Tusk z zapaleniem krtani
W minioną niedzielę 14 kwietnia premier Donald Tusk miał się spotkać z 40-osobową grupą rolników z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników, by rozmawiać o mechanizmach realizacji postulatów i o złagodzeniu kryzysu w sektorze rolnym. Trzeci szczyt rolniczy się jednak nie odbył. Spotkanie w ostatniej chwili odwołano.
- Z informacji przekazanych przez Szefa Kancelarii Premiera wynika, że powodem zmiany terminu spotkania jest stan zdrowia Pana Premiera tj. z uwagi na - utrudniającą sprawną komunikację - zapalenie krtani - wyjaśnia Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników.
Rolnicy spotkali się z szefem Kancelarii Premiera
W zamian rolnikom zaproponowano spotkanie o charakterze techniczno-przygotowawczym z szefem Kancelarii Premiera, Janem Grabcem. Na rozmowy przybyła kilkunastoosobowa reprezentacja protestujących rolników, która przedstawiła ministrowi cztery postulaty:
- Problemy nadmiernego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych
- Wycofanie się z przepisów związanych z tzw. Nowym Zielonym Ładem
- Rozwój chowu i hodowli zwierząt przy rezygnacji z pomysłów ograniczania działania ww. sektorów
- Rekompensaty i zdjęcie nadwyżki zbożowej z rynku
Kiedy rolnicy spotkają się z premierem Tuskiem?
Rolnicy ustalili z ministrem Grabcem, że termin i miejsce spotkania z premierem Donaldem Tuskiem będzie podane do posiedzenia rządu, czyli do 16 kwietnia 2024.
- Przedstawimy premierowi swoje propozycje dotyczące potrzebnych rozwiązań systemowych i realizacji postulatów w zakresie Zielonego Ładu, upłynnienia zboża, rekompensat i hodowli - mówi nam Damian Murawiec, koordynator protestów z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników.
Rolnicy przedstawią premierowi pomysły na złagodzenie kryzysu. "Rekompensaty do każdego hektara"
Rolnicy zaznaczają, że ich postulaty (nie dla Zielonego Ładu, wstrzymanie importu z Ukrainy i rozwój hodowli) są niezmienne. Najbardziej zależy im na wypracowaniu rozwiązań systemowych, które pozwolą na rozwój ich gospodarstw rolnych. Zamierzają przedstawić Tuskowi m.in. swoje pomysły w sprawie odejścia od wymogów Zielonego Ładu. Chodzi głównie o złagodzenie warunkowości i uproszczenia w ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie. Rozmowy mają dotyczyć także działań pozwalających na pozbycie się ok. 5 mln ton nadwyżki zboża z polskiego rynku. Poruszona zostanie także kwestia rozwoju hodowli i uruchomienia systemu rekompensat dla wszystkich rolników.
- Uważamy, że w związku z trudną sytuacją w rolnictwie należy uruchomić rekompensaty do każdego hektara dla każdego rolnika oraz rekompensaty do zwierząt (do DJP). Powinny być one finansowane z budżetu UE w związku z tym, że kryzys powstał przez pochopne decyzje Brukseli - mówi Murawiec.
Kamila Szałaj