Z artykułu dowiesz się:
- do kiedy potrwa protest rolników w Pyrzycach?
- kiedy odbędą się rozmowy z ministrem rolnictwa?
- kiedy odbędzie się protest rolników w Łodzi?
- kiedy odbędzie się protest rolników w Warszawie?
- jakie będą nowe formy protestu?
Protest rolników w Pyrzycach. Blokada drogi aż do 30 czerwca
Rolnicy alarmują, że od ponad miesiąca premier Donald Tusk nie podejmuje z nimi żadnych rozmów ani konkretnych działań. W związku z tym z czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godzinie 10.00 rozpoczęli 12-godzinny protest ostrzegawczy na trasie S3 na węźle Pyrzyce. Drogę na odcinku 50 km blokuje 70 ciągników.
Jak informują organizatorzy protestu manifestacja jest zgłoszona do 30 czerwca, jednak nie będzie to trwała blokada, ale protest będzie odbywał się tylko w wybranych dniach i godzinach. Najprawdopodobniej rolnicy nie będą blokować S3 w okresie majówki (od 26.04 do 6.05).
- Przez blokadę będą przepuszczane wszystkie służby, pojazdy uprzywilejowane, transporty ponadgabarytowe, medycy oraz osoby udające się do szpitala, na badania, na wizyty lekarskie, konsultacje lekarskie itp, pojazdy przewożące dzieci niepełnosprawne. Z uwagi jednak na nadużywanie tej formy w czasie poprzednich blokad (wiele osób próbowało oszukiwać), prosimy, aby w.w. osoby zabrały ze sobą dokument pozwalający jednoznacznie stwierdzić, że dana osoba udaje się w celach medycznych. Informacja ta została przekazana policji i to policjanci zabezpieczający wjazdy na S3 będą weryfikować na podstawie dokumentu, czy dana osoba może przejechać S3 - informuje Roman Waszczyk, rzecznik protestujących rolników.
27 kwietnia rolnicy mają się spotkać z ministrem Siekierskim
Rolnicy mają się spotkać w piątek rano w Warszawie z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Alarmują, że od ponad miesiąca rząd nie podejmuje merytorycznego dialogu zmierzającego do rozwiązania dramatycznej sytuacji w całej branży rolnej.
- Powodem trwania protestów rolniczych w całym kraju nie jest nuda wśród rolników i chęć uprzykrzania wszystkim życia, ale bezczynność rządu. Rolnicy sa gotowi w każdej chwili zakończyć protesty, jeśli tylko wprowadzone zostaną skuteczne rozwiązania ich problemów - informuje Waszczyk.
Jednocześnie protestujący namawiają innych rolników, a także wszystkich konsumentów do wysyłania wiadomości e-mail do ministerstwa rolnictwa i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wzywające do podjęcia merytorycznych rozmów z rolnikami.
Protest rolników w Łodzi
Kolejny protest rolników odbędzie się także w piątek 26 kwietnia w Łodzi. Tym razem rolnicy zablokują centrum miasta pod Urzędem Marszałkowskim. Nieprzejezdna będzie aleja Piłsudskiego. Poprzedni strajk w Łodzi odbył się 12 kwietnia. Rolnicy zablokowali wtedy wjazd do miasta z czterech stron.
- Rząd nas zwodzi. To wszystko, co opowiada KE i ministerstwo rolnictwa to jest na gębę, a nie na papierze. Poza tym z Ukrainy wciąż wjeżdżają produkty rolne. To szok, co my stamtąd importujemy. Ostatnio służby nie wpuściły do naszego kraju biszkoptów. Po co nam biszkopty z Ukrainy? Do tego dochodzi strach o jutro, bo my opłacalności produkcji nie mamy żadnej. Nie mamy też za co wyjść w pole. Jak w takiej sytuacji utrzymać gospodarstwo? To są pytania, na które rząd nam nie daje odpowiedzi. I trwa to już czwarty miesiąc - mówił nam wtedy jeden z protestujących w Łodzi rolników.
10 maja protest rolników i związkowców w Warszawie
Również rolnicy z „Solidarności” planują na 10 maja duży protest w Warszawie. Organizują go wraz z „Solidarnością” pracowniczą. Ale wielu rolników zapowiada, że nie weźmie udziału w tej manifestacji. Obawiają się, że jest "inspirowana politycznie przez jedną z partii współodpowiedzialną za obecną sytuację w rolnictwie".
Dwie soboty w miesiącu. Nowa forma protestu rolników
Rolnicy planują także akcję wyjeżdżania na drogi ciągnikami z flagami Polski w każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca. Przejazdy mają trwać godzinę w całym kraju. Chcą w ten sposób pokazać społeczeństwu, że rząd nie spełnił ich postulatów. Pierwsza akcja ma się odbyć w najbliższą sobotę 27 kwietnia.
Kamila Szałaj