#StopMercosur. Protest rolników w Brukseli przeciwko Mercosur
W poniedziałek 9 grudnia w godz. 10:00-12:00 w Brukseli przed siedzibą Komisji Europejskiej odbył się protest rolników przeciwko umowie z krajami Mercosur. Rolnicy obawiają się, że unijny rynek zaleje tania żywność z Ameryki Południowej i że ich gospodarstwa nie wytrzymają nieuczciwej konkurencji. Manifestację zorganizowała unijna organizacja Copa-Cogeca, zrzeszająca rolnicze związki. Copa-Cogeca potępiła umowę, tłumacząc że kraje Mercosuru nie spełniają standardów produkcji nałożonych na unijne rolnictwo, czy to w zakresie środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, czy praktyk zrównoważoności. Te państwa działają również w oparciu o niższe standardy pracy i bezpieczeństwa, co pozwala im produkować po niższych kosztach.
Rolnicy z Polski protestują w Brukseli. "Nie pozwolimy na podpisanie tej umowy"
Jak ustalił Tygodnik Poradnik Rolniczy, w Brukseli protestują rolnicy z wielu krajów, m.in. z Francji, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Są też działacze z Polski – z NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Rolników wspierają posłowie do Parlamentu Europejskiego.
- Odpowiedzieliśmy na wezwanie Copa-Cogeca, która w trybie pilnym wezwała organizacje rolnicze na szybki protest przed przedstawicielskim Komisji Europejskiej. Dziś z tego miejsca płynie wyraźny przekaz rolników, że nie pozwolimy na dalsze procedowanie i podpisanie tej niekorzystnej umowy z Mercosur – mówi Adrian Wawrzyniak, rzecznik NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
Krowy za samochody. "Mercosur to środek rolnikobójczy"
Rolnicy alarmują, że umowa zapewnia korzyści europejskiemu eksportowi samochodów, maszyn i leków w zamian za dostęp do europejskiego rynku produktów rolnych, takich jak wołowina, drób i cukier.
- Sektory, takie jak wołowina, drób i cukier stoją w obliczu ryzyka utraty dochodów z powodu napływu tanich produktów z krajów Mercosuru. Umowa ta zaostrzy obciążenia ekonomiczne wielu gospodarstw rolnych, które już borykają się z wysokimi cenami środków produkcji i trudnymi warunkami klimatycznymi – podkreśla Copa-Cogeca.
Dzisiejsza akcja #StopMercosur może zapoczątkować kolejne protesty w krajach członkowskich. Rolnicy podkreślają, że "Mercosur to środek rolnikobójczy".
Siekierski: umowa z Mercosur zbyt mocno obniża cła i podnosi kontyngenty
Przebywający w Brukseli minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa AgriFish poinformował dziennikarzy, że Polska jest jednoznacznie przeciwna zawarciu umowy.
- Umowa jest bardzo niekorzystna dla rolnictwa europejskiego. Zbyt mocno obniża cła i podnosi kontyngenty dając większy dostęp do tynku UE. Poza tym standardy w zakresie jakości produkcji są inne niż wymagane wobec rolników europejskich – podkreślił Siekierski.
13 grudnia protesty rolników w Polsce
W Polsce w grudniu odbyło się ponad 20 protestów rolników przeciwko Mercosur. Kolejne planowane są na 13 grudnia, m.in. w Annopolu i Kamieniu (woj. lubelskie). W Częstochowie ma się odbyć Msza Św. w intencji polskiego rolnictwa.
Kamila Szałaj