19 marca będzie protest rolników w Opolu. Ma przyjechać ministerArtur Kowalczyk
StoryEditorZiemia z KOWR

Protest rolników pod KOWR. Ma przyjechać minister Siekierski

18.03.2025., 13:12h

Rolnicy mają dość czekania na ziemię z KOWR. 19 marca w Opolu pod siedzibą KOWR organizują duży protest. Do rolników ma przyjechać minister rolnictwa. Niewykluczone, że podobne manifestacje odbędą się w innych miastach.

Protest rolników w Głubczycach. "Dość oszukiwania polskich rolników"

Rolnicy z Opola od lat walczą o ziemię z KOWR. Niestety, przetargi się przeciągają i wciąż nie wiadomo, ile ziemi trafi do rolników indywidualnych, a ile z powrotem do dużych spółek jako Ośrodki Produkcji Rolniczej. Rolnicy mają dość czekania i bierności urzędników, dlatego 19 marca w Opolu pod siedzibą KOWR organizują duży protest. 

- Mamy dość oszukiwania polskich rolników. Dlatego protestujemy przeciwko nic nierobieniu przez KOWR. Chcemy, żeby wreszcie ruszył z przetargami – mówił w rozmowie z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym Tomasz Ognisty z Solidarności RI, organizator jutrzejszego protestu, który w tym roku organizował w tej sprawie protesty w Głubczycach i na granicy z Czechami (przejście Pietrowice-Krnov). 

Do rolników przyjedzie minister rolnictwa

Pierwsza konferencja prasowa z udziałem protestujących rolników odbędzie się o godzinie 12:00 przed budynkiem KOWR w Opolu. Będzie też druga konferencja prasowa o godz. 14:30 z udziałem ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.

Rolnicy w Opolu będą domagać się realizacji sześciu zasadniczych postulatów:

  • wstrzymania tworzenia ośrodków produkcji rolnej
  • wstrzymania przekazywania gruntów rolnych spółkom Skarbu Państwa
  • natychmiastowego przekazania gruntów rolnych po "trzydziestkach" rolnikom indywidualnym
  • dymisji dyrektorów KOWR w centrali w Warszawie oraz w Opolu
  • likwidacji Zielonego Ładu
  • wstrzymania umowy UE z Mercosurem oraz zatrzymania importu żywności z Ukrainy. 

Rolnicy z Wrocławia solidarni

Rolników z Opola wesprą ich koledzy z Dolnego Śląska, którzy też zgłaszają problemy z rozdysponowywaniem ziemi przez oddział KOWR we Wrocławiu. 

- Walka o polską ziemię trwa. Przyglądamy się pracy KOWR odział terenowy Wrocław w sprawie działań dotyczących wyłączeń gruntów. Może być tak, że niedługo spotkamy się we Wrocławiu jak nasi koledzy z Opola - podkreśla Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy "Solidarności" RI. 

KOWR Opole: przetarg na ziemię po Top Farms może potrwać jeszcze rok

Protestującym jutro w Opolu rolnikom chodzi m.in. o przyspieszenie przetargów na ziemię po spółce Top Farms, którą obecnie użytkuje Kombinat Rolny Kietrz (powiat głubczycki). Walczą też o to, by grunty, które Top Farms ma zwrócić pod koniec tego roku (4700 ha) trafiły w ich ręce. 

Ryszard Grüner, dyrektor opolskiego KOWR w rozmowie z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym przyznaje, że 4700 ha z 10 tys. ha po Top Farms ma być przeznaczone dla spółek Skarbu Państwa, ale także ewentualnie dla innych podmiotów państwowych typu COBORU.

- Pozostałe 5300 hektarów są przeznaczone dla rolników indywidualnych, i to cały czas procedujemy. Niestety ta procedura tak długo trwa, ponieważ rolnicy się odwołują. Poza tym została też taka zasada przyjęta, że jedno gospodarstwo rolne może pozyskać tylko jedną nieruchomość rolną z tych 5300 hektarów - mówi Ryszard Grüner. Podkreśla, że przetarg trwa dość długo i może potrwać jeszcze nawet rok.

Z tej puli 5300 ha do rolników trafiło na razie 566 ha. Kolejne 1900 jest w procesie przetargu, a następne 1336 ha jest w trakcie podziałów geodezyjnych. Etap, na który rolnicy z niecierpliwością czekają, obejmujący 1560 ha bardzo się przeciąga. 

- Na razie wydzierżawiliśmy te grunty, które są przeznaczone dla rolników indywidualnych spółce Kietrz – dodaje dyrektor opolskiego oddziału KOWR.

Ile KOWR stworzy ośrodków produkcji rolniczej? Są plany na 4000 ha

Jeśłi zaś chodzi o ośrodki produkcji rolnej, jak na razie KOWR stworzył 3 takie OPR-y: OPR Dąbki o powierzchni 274,2 ha ukierunkowany na produkcję krzewów owocowych i ozdobnych oraz hodowlę zwierzyny łownej i koni ras szlachetnych, OPR Grąblewo o powierzchni 310,2 ha ukierunkowany na chów i hodowlę bydła mlecznego i OPR Różanna o powierzchni 263,0 ha ukierunkowany na chów i hodowlę bydła mlecznego oraz chów trzody chlewnej. Wszystkie trzy ośrodki funkcjonują na terenie działania OT KOWR w Poznaniu. 

Ale teraz powstawanie ośrodków ma przyspieszyć. W sumie są plany zagospodarowania prawie 4000 ha na OPR-y w całym kraju.

Kamila Szałaj

image
Rolnicy ostrzegają

Protest rolników w Głubczycach. Walczą o ziemię z KOWR i swoje gospodarstwa [FOTO, WIDEO]

Warszawa
10°C
Słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
8°C
czw.
wi_00
21°C
6°C
pt.
wi_00
25°C
13°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
27. kwiecień 2025 14:42