Rolnicy protestowali pod siedzibą Przedstawicielstwa KE w Warszawie ws. zboża z UkrainyKamila Szałaj
StoryEditorProtest rolników ws. zboża

Protest rolników w Warszawie. "Albo KE przywróci embargo, albo blokujemy granice"

27.09.2023., 16:20h
Dziś w Warszawie rolnicy protestowali przeciwko zniesieniu embarga na import zboża z Ukrainy. Domagali się jak najszybszego przywrócenia zakazu. W przeciwnym razie zamierzają urządzić manifestację w Brukseli i zablokować granice z Ukrainą. - Ukraina chce jechać europejskim pociągiem jako pasażer na gapę i kontrolować bilety - oburzają się rolnicy.

Rolnicy protestowali w Warszawie. "Chcemy normalnie sprzedać nasze zboże"

Polscy rolnicy są oburzeni decyzją KE o zniesieniu embarga na ukraińskie zboże. Obawiają się, że zagrozi to funkcjonowaniu ich gospodarstw. Nie uspokaja ich także jednostronny zakaz wwozu ziarna, jaki wprowadziła Polska. W związku z tym zorganizowali dziś protest pod siedzibą Przedstawicielstwa KE w Warszawie. W pikiecie udział wzięli działacze NSZZ Solidarność RI, rolniczego OPZZ i Samoobrony.

- Przeciwstawiamy się decyzji Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o uchyleniu zakazu importu zboża do krajów przyfrontowych. Niech usłyszy nasz protest, bo walczymy o to, żebyśmy mogli normalnie sprzedać nasze zboże – zaznaczył Tomasz Obszański, przewodniczący Solidarności RI. Dodał, że organizacje rolnicze nie są przeciwne tranzytowi. Opowiadają się wręcz za tym, by go zwiększyć.

Rolnicy żądają przywrócenia embarga

Rolnicy apelowali do KE, by zrewidowała swoje decyzje i ponownie wprowadziła embargo na zboże z Ukrainy.

- Żądamy, żeby von der Leyen przeanalizowała swoją decyzję i przywróciła embargo. Nie może lekceważyć rolników i doprowadzić ich do bankructwa – mówił Jerzy Chróścikowski, senator RP. Dodał, że w tym sezonie Polska będzie musiała wyeksportować ok. 8 mln ton własnych zbóż.

Rolnicy: przez napływ ukraińskiego zboża jesteśmy pod kreską

Rolnicy zwracali uwagę, że nadmierny import zboża z Ukrainy spowodował potężny kryzys i wciąż odbija się na ich kondycji finansowej.

- Ciężar importu zboża ponoszą polscy rolnicy, bo nadmierny wwóz spowodował, że nasza sytuacja jest bardzo trudna. Jesteśmy pod kreską. Dlatego nie możemy pozwolić, żeby zboże i inne produkty zostawały w Polsce. Już dziś wielkie sieci handlowe nie podpisują umów z cukrowniami, bo liczą, że pojawi się tani cukier z Ukrainy. Niestety, interesy Niemiec i Francji są ważniejsze niż interesy całej UE – mówił Edward Kosmal, wiceprzewodniczący zachodniopomorskiej NSZZ Solidarność RI.

Ognisty: Ukraina chce jechać europejskim pociągiem jako pasażer na gapę i kontrolować bilety

Rolnicy przyznali, że nie rozumieją, czemu Ukraina tak bardzo upiera się przy sprzedaży zboża do polskich podmiotów, skoro tranzyt jest realizowany i z miesiąca na miesiąc rośnie.

- Ukraina chce jechać europejskim pociągiem jako pasażer na gapę i chce w tym pociągu kontrolować bilety. Tak nie może być. My nie chcemy pomagać niemieckim, francuskim i belgijskim agroholdingom w Ukrainie, tylko ukraińskim rolnikom – mówił Tomasz Ognisty, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność RI. Dodał, że jeśli Ukraina chce wwozić swoje produkty do UE, powinna dostosować sposób ich produkcji do unijnych, bardzo restrykcyjnych wymogów.

Do kogo należą największe agroholdingi na Ukrainie?

Solidarność RI zaznaczyła, że większość zboża eksportowanego z Ukrainy pochodzi z wielkich agroholdingów, których właścicielami są Niemcy, Belgowie, Duńczycy czy Francuzi.  By zobrazować, czyje zboże jest głównie wywożone z Ukrainy, działacze przedstawili zestawienie największych spółek i agroholdingów działających w tym kraju. Są to:

  • Kernel, spółka zarejestrowana w Luxemburgu - 570,5 tys. ha
  • Ukrlandfarming, spółka zarejestrowana na Cyprze - 570 tys. ha
  • Agroprosperis, spółka zarejestrowana w Luxemburgu – 430 tys. ha
  • Mirja, spółka zarejestrowana na Cyprze – 165 tys. ha
  • Agroton, spółka zarejestrowana na Cyprze – 120 tys. ha
  • Ukraine ProInvest, spółka zarejestrowana w Kijowie – 120 tys. ha
  • AgroGeneration, spółka zarejestrowana w Paryżu – 120 tys. ha
  • Trigon Agri, spółka zarejestrowana w Danii – 52 tys. ha

- My nie mierzymy się z ukraińskim rolnictwem. My mierzymy się z agroholdingami. Dlatego powinniśmy przejść do dyskusji, kogo tak naprawdę chcemy wspierać. Czy poszczególne agroholdingi, czy ukraińskich rolników? – mówił Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy Solidarności RI.

Wawrzyniak poinformował, że w następnym tygodniu odbędą się rozmowy z Ukraińskim Stowarzyszeniem Rolników.

- Chcemy rozmawiać z ukraińskimi rolnikami i im pomóc, a nie agroholdingom, które niszczą nasze rolnictwo – mówił Wawrzyniak.

Rolnicy grożą blokadą granic z Ukrainą

Rolnicy dali Komisji Europejskiej dwa tygodnie na podjęcie działań zmierzających do ponownego wprowadzenia embarga na ukraińskie zboże. Jeśli nie będzie żadnej reakcji, związkowcy zapowiadają protesty na granicach Polski i manifestację w Brukseli.

- Albo KE przywróci embargo, albo blokujemy granice i Brukselę - ostrzegli.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 11:01