Pryszczyca coraz bliżej Polski. Policja bierze się za ogłoszenia o sprzedaży cielątFacebook/Wojewoda Podkarpacki/NEBIH/Canva
StoryEditorPryszczyca

Policja będzie sprawdzać ogłoszenia o sprzedaży cieląt. Pryszczyca coraz bliżej Polski

08.04.2025., 09:00h

Wydział Policji do Walki z Cyberprzestępczością i Główny Inspektorat Weterynarii będą sprawdzać giełdy internetowe, gdzie prowadzony jest handel żywymi zwierzętami. Rusza też monitoring ogłoszeń dotyczący zwierząt wrażliwych na zarażenie pryszczycą.

Ryzyko zagrożenia pryszczycą w Polsce jest ogromne, zwłaszcza, że szerzy się nielegalny obrót zwierzętami, także sprowadzanymi z zagranicy. Transporty nie podlegają kontroli, bo są przemycane przez mniejsze przejścia graniczne ze Słowacji, Węgier i Rumunii. Jak informuje dr Magdalena Szymańska, dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa epidemiologicznego są też prywatne ogrody zoologiczne czy pseudogospodarstwa agroturystyczne, w których utrzymywane są egzotyczne zwierzęta sprowadzane z odległych krajów, gdzie występuje pryszczyca.

Policja będzie sprawdzać ogłoszenia o sprzedaży cielaków

W związku z informacjami o nielegalnym przemycie zwierząt resort rolnictwa zamierza wzmocnić zabezpieczenia przed transmisją wirusa pryszczycy do Polski. Dlatego Wydział Policji do Walki z Cyberprzestępczością we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii rozpoczyna monitoring giełd internetowych, na których prowadzony jest obrót żywymi zwierzętami. Prowadzony też będzie monitoring ogłoszeń i anonsów handlowych dotyczących zwierząt wrażliwych na zarażenie wirusem pryszczycy. 

Kary dla osób, które chcą zarobić na pryszczycy

Ministerstwo planuje też zaostrzenie kar dla osób, które chcą zarobić na pryszczycy i przywożą tanie zwierzęta lub pasze z niewiadomego źródła. 

- Chcę jasno przekazać, że będą wysokie kary za przekroczenia, łącznie z wnioskami do sądu. Od wyroku sądu zależy rozstrzygnięcie, ale osoby mogą być nawet skierowane do aresztu czy do więzienia – mówił Siekierski 5 kwietnia na konferencji w Barwinku.

Minister podkreśla we wpisie na Facebooku, że wystarczy jeden przypadek pryszczycy, by zagrożone były tysiące gospodarstw, lata pracy hodowców i bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

- Zero tolerancji dla przemytników! Każdy, kto mimo zakazów próbuje przemycić przez granicę zwierzęta lub produkty pochodzenia zwierzęcego, naraża na ogromne straty całe polskie rolnictwo – tłumaczy Siekierski. 

Jak chronić zwierzęta przed pryszczycą? 

Pryszczyca to bardzo niszczycielska choroba, której skutki niosą ogromne straty dla rolnictwa i całej gospodarki. Jak przypomina weterynaria, rolnicy w tym czasie szczególnie mocno powinni dbać o:

  • ograniczenie wstępu osób postronnych wraz z ewidencją wchodzących,
  • dezynfekcję pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa
  • zainstalowane mat dezynfekcyjnych
  • dezynfekcję odzieży oraz obuwia wszystkich osób przy wejściu
  • odkażanie pomieszczeń 
  • ograniczenie kontaktu z innymi zwierzętami parzystokopytnymi
  • zakup pasz tylko ze sprawdzonych źródeł
  • niewprowadzanie do stada zwierząt niewiadomego pochodzenia

Warto też przypomnieć o konsekwencjach pryszczycy w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. Wybito ponad 6 mln sztuk bydła, co kosztowało 8,5 miliarda funtów.

Kamila Szałaj

image
Pryszczyca

Rolnicy chcą kwarantanny zwierząt na granicy. "To realna, a nie papierowa prewencja"

Warszawa
22°C
Deszcz
wi_00
pt.
wi_00
24°C
11°C
sob.
wi_00
21°C
9°C
niedz.
wi_00
25°C
9°C
pon.
wi_00
25°C
11°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 14:02