
Sztab kryzysowy w ministerstwie rolnictwa
Pryszczyca zagraża polskim rolnikom. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa na Węgrzech i Słowacji, w sobotę 29 marca i niedzielę 30 marca odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w tej sprawie. Dziś na przejściu granicznym w Chyżnem minister rolnictwa Czesław Siekierski w towarzystwie wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara wziął udział w odprawie podsumowującej podjęte kroki. Na najbliższy poniedziałek planowane jest posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Obecnie w Polsce obowiązuje zakaz importu zwierząt, mięsa, mleka, słomy i obornika z Węgier i części terytorium Austrii i Słowacji. Resort rolnictwa zapewnia, że polskie służby weterynaryjne pozostają w stanie stałej gotowości. Działania prowadzone są we współpracy z Policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego. Realizacja działań dotyczy głównych przejść towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami. Jak wyglądają kontrole? Ministerstwo rolnictwa przedstawiło raport z kontroli weterynaryjnych.
Województwo podkarpackie: od 8 marca 54 kontrole
W Barwinku na przejściu granicznym ze Słowacją od 8 marca funkcjonuje całodobowy punkt kontroli weterynaryjnej, wyposażony w bramkę dezynfekcyjną, maty dezynfekcyjne oraz stanowisko do dezynfekcji kierowców i konwojentów.
- Dotychczas przeprowadzono łącznie 54 kontrole - 36 transportów bydła ze Słowacji i Węgier oraz w tranzycie z innych krajów UE; 18 transportów żywności pochodzenia zwierzęcego. Kontrole prowadzą lekarze weterynarii i pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej (70 osób) z terenu województwa podkarpackiego - poinformował resort rolnictwa.
Województwo opolskie: 390 kontroli
Od 10 marca kontrole w trybie ciągłym (24 godzinnym), ze zmianą osoby kontrolującej co 12 h prowadzone są na przejściach granicznych Trzebina-Bartultovice w powiecie prudnickim, gdzie wykorzystywana są maty dezynfekcyjne i przenośny opryskiwacz do dezynfekcji pojazdów oraz na przejściu Głuchołazy-Mikulovice w powiecie nyskim, gdzie znajduje się bramka dezynfekcyjna.
- Od 10 marca do dzisiaj przeprowadzono łącznie 390 kontroli i dezynfekcji pojazdów przewożących zwierzęta/produkty zwierzęce/ towary mogące przenosić wirusa, wjeżdżających z miejsc objętych restrykcjami - zaznacza ministerstwo i dodaje, że Inspekcja Weterynaryjna przeprowadza kontrole w gospodarstwach, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji lub Węgier jeszcze przed wystąpieniem ogniska i wprowadzeniem restrykcji w transporcie zwierząt.
Województwo śląskie: skontrolowano 12000 pojazdów
Na terenie województwa w trybie 24 godzinnych dyżurów kontrolowane są 2 przejścia graniczne ze Słowacją w Zwardoniu i Korbielowie oraz 3 przejścia z Czechami w Boguszowicach, Gorzyczkach i Chałupkach.
- W wyniku kontroli zatrzymano dotychczas ponad 12000 pojazdów, wśród których 219 transportów zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego mogło stanowić zagrożenie transmisji wirusa - wyjaśnia resort.
Województwo małopolskie: 2200 zwierząt skontrolowanych
Od 7 marca kontrole prowadzone były na trzech przejściach granicznych w Chyżnem, Piwnicznej i Niedzicy. Aktualnie w trybie 24 godzinnych dyżurów prowadzona jest kontrola transportów na 2 przejściach, które posiadają pełny komplet dezynfekcyjny. Pozostałe mniejsze przejścia kontrolowane są przez Policję, a transport przekierowywany jest na wytypowane miejsca pełnej kontroli (w jednym z nich – na przejściu granicznym w Chyżnem - odbędzie się dziś popołudniowa odprawa służb z udziałem ministra Cz. Siekierskiego)
- W kontrolach biorą udział przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego. W miejscach, gdzie odbywają się kontrole stałe dyżury pełni Inspekcja Weterynaryjna i Straż Pożarna. Dotychczas kontroli poddano 102 transportów zwierząt (ok. 2200 sztuk zwierząt), wjeżdżających głównie ze Słowacji - wylicza ministerstwo.
Bydło ze Słowacji trafiło prawie do wszystkich województw w Polsce
Natomiast między 20 lutego a 21 marca br. do Polski wjechało 412 transportów zwierząt ze Słowacji. Było to 17 transportów świń do uboju i 4 transporty zwierząt do tuczu; ponadto 4 transporty owiec do uboju i 387 transporty bydła (w tym 208 do dalszego chowu w gospodarstwach). Z informacji przekazanych przez resort rolnictwa wynika, że bydło ze Słowacji trafiło prawie do wszystkich województw.
Weterynaria: jesteśmy przygotowani na diagnostykę
- Działania podejmowane przez inspekcję weterynaryjną na szczeblu powiatowym, polegają na kontroli każdego z tych gospodarstw, badaniu klinicznym zwierząt, ewentualnie blokadzie takiego gospodarstwa i w zależności od potrzeb, pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych - podkreślił dziś w Chyżnem Jakub Kubacki, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, cytowany przez topagrar.pl.
Poinformował też, że Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach (Zakład Pryszczycy w Zduńskiej Woli) pracuje przez całą dobę i wykonuje ok. 1000 badań laboratoryjnych próbek tygodniowo.
- Natomiast jest tworzone drugie laboratorium w Puławach, które zwiększy możliwości o około 10 000 próbek. Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, jesteśmy przygotowani na rozszerzone kontrole gospodarstw - zapewnił.
Czytaj także: Zagrożenie pryszczycą w Polsce. Pilny apel mleczarni
Kamila Szałaj