Resort radzi, by stosować m.in. strachy na wróblefot. Pixabay
StoryEditorszkody uprawne

Ptaki niszczą uprawy. Rolnikom pozostaje tylko strach na wróble

17.12.2024., 09:00h

Ministerstwo Klimatu i Środowiska umywa ręce od szkód, które gęsi i inne dzikie ptaki wyrządzają w płodach rolnych, twierdząc, że niedogodności wynikające z konieczności ochrony przyrody rekompensuje rolnikom poniekąd szeroko rozumiany system dopłat. Nie zamierza podjąć działań legislacyjnych dla rozwiązania tego problemu.

Bez rekompensaty za szkody wyrządzone przez ptaki migrujące

Tymczasem dzikie ptaki migrujące wyrządzają coraz większe szkody w płodach rolnych, a za takie szkody rolnikom nie przysługuje odszkodowanie. Resort klimatu zaleca rolnikom, aby korzystali z dostępnych metod odstraszania ptaków w uprawach rolnych, których użycie nie wymaga zezwolenia i jest najtańsze.

Rolniku, radź sobie sam z problemem, ale najpierw pytaj o zgodę

Wymienia tutaj pasywne odstraszacze, tj. klekoczące na wietrze metalowe puszki, migoczące paski folii, strachy na wróble itp. oraz przykrywanie upraw siatką ochronną na uprawach o niewielkiej powierzchni. Rolnicy mogą także stosować urządzenia emitujące głosy drapieżników lub przestraszonych ptaków, urządzenia hukowe, zatrudnić sokolnika lub stosować skupioną wiązkę zielonego lasera czy odstrzał. Te działania wymagają jednak uprzedniego uzyskania zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Wielkopolska Izba Rolnicza chce zmian

Z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych dla rozwiązania problemu szkód wyrządzanych w uprawach przez dzikie ptactwo wystąpiła Wielkopolska Izba Rolnicza. Był to już kolejny apel w tej sprawie. Zdaniem ministerstwa, działania zapobiegawcze w połączeniu z istniejącymi zasadami odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzane przez określone gatunki zwierząt chronionych jest, zdaniem ministra, rozwiązaniem realizującym standardy konstytucyjne.

Ptaki pod ochroną

Resort zwrócił uwagę, że wszystkie gatunki ptaków spotykane w Polsce, są chronione zarówno na mocy unijnego (Dyrektywa ptasia), jak i krajowego prawa (rozporządzenia ministra środowiska). Co oznacza, że nie wolno ich umyślnie: zabijać, okaleczać lub chwytać oraz uniemożliwiać dostępu do schronień, płoszyć oraz niepokoić w miejscach noclegu, w okresie Ięgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych ptaków.

Magdalena Szymańska

fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. grudzień 2024 09:02