100 dni, odkąd Telus jest ministrem rolnictwa
Dokładnie 6 kwietnia 2023 r. Andrzej Duda powołał na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa. Na zorganizowanej z okazji 100 dni pełnienia urzędu konferencji prasowej minister przedstawił obszerne podsumowanie działań podjętych na rzecz polskiego rolnictwa i poprawy dobrobytu rolników. Jak przyznał Telus, czas, w jakim rozpoczął sprawowanie władzy był trudny, ale udało mu się sprostać obietnicom i wyzwaniom, za które dawał głowę.
– Mogę powiedzieć, że był to czas intensywnej pracy na arenie międzynarodowej, ale również na arenie polskiej. Dziękuję rolnikom za konstruktywne, chociaż czasami bardzo trudne rozmowy. Dziękuję za ten merytoryczny dialog. Jestem przekonany, że razem możemy budować lepszą przyszłość dla polskiego rolnictwa. Jestem świadomy, że przed nami wiele trudnych wyzwań, szczególnie związanych z wojną na Ukrainie, ale jestem zdecydowany kontynuować wspólne wysiłki na rzecz rozwoju polskiej wsi, na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa – zadeklarował w nagraniu video minister Telus.
Jakie sukcesy odniósł minister Telus?
Minister Telus do swoich największych sukcesów, które odniósł w czasie 100 dni sprawowania przez siebie urzędu zaliczył 7 działań:
- wypłatę 15 mld zł pomocy zwanej "historyczną",
- porozumienie szczecińskie z rolnikami i inne dialogi, które udało mu się z nimi nawiązać,
- koalicję z 5 państwami przyfrontowymi,
- opróżnienie rolniczych magazynów przed żniwami,
- chów trzody chlewnej na użytek własny,
- dodatek dla sołtysów,
- ułatwienia w budowie silosów i wiat gospodarczych.
Ogrom dopłat i pomocy od MRiRW dla polskich rolników
W trakcie godzinnego wystąpienia ministra Telusa przywołane zostały niemalże wszystkie sytuacje, do których doszło w polskim rolnictwie w trakcie ostatnich 100 dni. Trudno jest zliczyć ilość dopłat dla polskich rolników, dofinansowań, akcji organizowanych na rzecz tradycji, kultury i rozwoju polskiej wsi. Do najczęściej opisywanych i wskazywanych przez ministra oraz rolników należały jednak:
- eksport zbóż i dopłaty w związku ze stratami poniesionymi w wyniku wojny w Ukrainie:
- opróżnienie magazynów ze zbóż do żniw, co, jak zaznaczył minister Telus, było jednym z priorytetów ministerstwa:
- podjęcie działań w 16 obszarach polskiego rolnictwa po zawarciu porozumienia z rolnikami:
- działania na arenie międzynarodowej:
- działania rozpoczęte w trakcie sprawowania urzędu, które zamierza kontynuować minister:
Ile pieniędzy dostali rolnicy od MRiRW?
Minister Telus zwrócił również uwagę na to, jakie kwoty pomocy otrzymali rolnicy od MRiRW, które umożliwiły im utrzymanie się na rynku pomimo trudnej sytuacji zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Telus chce ratować polskie przetwórstwo
Minister Telus ustosunkował się również do trudnej sytuacji na rynku owoców miękkich, podkreślając, że polskie przetwórstwo nie jest mu obojętne.
– To są wszystko te programy utworzone w związku z Ukrainą, w związku z tym, że to przechowalnictwo i przetwórstwo jest nam bardzo potrzebne. Bardzo tutaj kładę nacisk na przetwórstwo, bo myślę, że to rzecz, którą powinniśmy mieć za priorytet. Przetwórstwa, które zostało zniszczone za rządów poprzedniej partii – mówił minister Telus.
Polityk zapewnił, że zamierza dążyć do tego, by sytuacja polskich producentów malin uległa poprawie, dlatego wystąpił o wszczęcie postępowań wyjaśniających.
– Najłatwiej byłoby dać kolejne pieniądze plantatorom i dopłacić. Potrzeba by było ok. 300 mln zł, żeby to zrobić. Ja uważam, że to zawsze zdążymy zrobić. Dzisiaj chcemy uregulować coś na stałe, na dłużej. W tej chwili wprowadziliśmy już dwie spółki, które skupują malinę i w jakiś sposób stabilizują cenę. Nasza spółka skupuje dziś po 5,60 czy 5,80 zł/kg. Oczywiście, że jest to mało, my wiemy o tym, że to powinno być więcej. Ale kiedy ktoś chce skupić po 3 zł/kg to plantator do niego nie jedzie, bo ma możliwość sprzedania państwowej firmie w wyższej cenie. To jest regulator biznesowy, bo koncern od razu obniżyłby cenę. Chcę, żebyśmy byli pewni, że plantator nie jest po raz kolejny oszukiwany – przyznał Telus.
AGROunia domaga się spotkania z ministrem Telusem
Przed ministerstwem rolnictwa od kilku dni trwa pikieta rolników produkujących maliny, którzy wraz z liderem AGROunii, Michałem Kołodziejczakiem, domagają się spotkania z ministrem Telusem. Podczas zorganizowanej w 100 dzień sprawowania urzędu przez ministra Telusa konferencji, zarówno przewodniczący organizacji, jak i rolnicy nie podzielali zdania polityka co do opanowania sytuacji na rynku malin. Protestujący nie zgadzali się również z tym, że udzielanie wielu dopłat i dofinansowań jest dobrym rozwiązaniem kryzysowych sytuacji w polskim rolnictwie.
– Ludzie z PiS-u, co zrobiliście przez 8 lat, żebyśmy odzyskali chociaż część przetwórstwa, o którym tak dużo mówicie? Macie buzie wypełnione frazesami, pustymi słowami i nic z tym nie robicie. Nie stoicie w obronie polskiej produkcji żywności. Nic dzisiaj nie zobrazuje lepiej tej sytuacji niż to, co dzieje się na rynku malin – mówił Michał Kołodziejczak.
Obecny na pikiecie od kilku dni rolnik, Krzysztof Chmiel, zasygnalizował kolejny problem producentów malin.
– Do problemu niskich cen doszedł brak punktów odbioru naszych towarów, a teraz mówi się, że przetwórnie, które podpisują umowy z państwem w sprawie skupu "rządowego", oszukują rolników, bo nie informują nas, producentów malin i owoców miękkich, że skupują na skup "rządowy" i oferują ceny 3,50 zł/kg, a powinni oferować 5 zł/kg. To jest kolejna kradzież w biały dzień. Jak przetwórnia podpisuje umowę z rządem, a rolników o tym nie informuje i skupuje dalej poniżej cen wyznaczonych przez skup "rządowy", to jest dla nas kabaret. Co to jest za pomoc polskiego rządu? To są kolejne problemy, które rząd sam robi, a potem będzie próbował naprawić – stwierdził Chmiel.
Czy minister Telus spotka się z rolnikami?
Minister Telus zapytany w trakcie swojego wystąpienia o to, czy zamierza się spotkać z rolnikami pikietującymi przed ministerstwem powiedział, że jest otwarty na rozmowę i chce spotkania. Przyznał, że przed wydarzeniem dzwonił do niego Michał Kołodziejczak, jednak zaznaczył, że był to pierwszy raz, kiedy zrobił to "normalnie".
AGROunia: "Mamy 100 dni propagandy Telusa"
Szef resortu zapewnił również, że ważne jest dla niego to, by duże koncerny nie zarabiały na polskich rolnikach. Przyznał również, że jest przychylny podjęciu działań mających na celu nałożenie VAT-u na tego rodzaju podmioty. O nałożeniu VAT-u na duże firmy mówi również od kilku dni lider AGROunii, który w czasie swojego wystąpienia przywołał słowa Jarosława Kaczyńskiego.
– Jesteśmy tu dzisiaj, bo mamy 100 dni pogardy, kłamstw i propagandy ministra Telusa, którego działalność opisują najlepiej powiedziane w niedzielę słowa Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że rząd nie ma wpływu na firmy, oszukujące polskich rolników. Jarosław Kaczyński powiedział, że jeżeli ktoś was oszukuje, to żyjemy w kraju, gdzie każdy może was oszukać. Zrobili z rolników idiotów. Oszukali nas wszystkich – stwierdził Kołodziejczak.
Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do spotkania ministra Telusa z liderem AGROunii, Michałem Kołodziejczakiem.
oprac. Justyna Czupryniak