Zarządzanie gospodarstwem mlecznym to wyzwanie zarówno dla doświadczonego rolnika, jak i dla tego, który dopiero zaczyna samodzielnie zarządzać przejętym dobytkiem. W produkcji mleka ważne jest to, by nie pozostawać zamkniętym na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które usprawniają pracę przy bydle i pozwalają na osiąganie wymiernych efektów.
Co rolnik musi wiedzieć o swoim stadzie?
Kamil Drzazga z firmy Afimilk podczas wykładu w Łomży, który poświecił tematowi produkcji mleka i utrzymania stada, omówił kwestie dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy producenta mleka.
Zdaniem specjalisty, rolnicy są wystarczająco uświadomieni na temat hodowli bydła mlecznego i sposobów na otrzymywanie zadowalających ilości mleka, jednak ważne jest to, by otwierali się na nowoczesne technologie, które usprawnią ich pracę.
– Wskazówki, które są niezbędne do tego, żeby efektywnie produkować mleko, są wszystkim znane. Kluczem do sukcesu jest ich właściwe przetwarzanie i wykorzystywanie. O tym starałem się mówić podczas wykładu. Jesteśmy w grupie firm będących liderami w zakresie opracowywania tego typu danych i tworzenia narzędzi, które mają wspomagać szeroko pojęte zarządzanie w gospodarstwach mlecznych – stwierdził Drzazga.
Jaką praktyczną korzyść wynosi rolnik korzystający z systemów Afimilk?
Jak przyznał ekspert, działania prowadzone przez firmę Afimilk wpisują się w atmosferę przyszłości, którą jest cyfryzacja produkcji rolniczej, czyli rolnictwo 4.0.
– Chcemy wspierać ten biznes na co dzień. Tym, co wydaje się najkorzystniejsze i oczywiste w naszej ofercie, jest automatyzacja. Oferujemy wyposażenie hal udojowych, systemy monitoringu i program zarządzania scalający dane z gospodarstwa, czyli Afifarm – mówił Drzazga.
Pozyskiwanie jakich informacji jest kluczowe dla produkcentów mleka?
Zdaniem Drzazgi w produkcji mleka kluczowe jest gromadzenie informacji na temat płodności krów, ich ogólnego zdrowia, czy predykacji w zakresie schorzeń, niestety wielu rolników nadal obawia się nowych technologii.
– To jest kluczowe, jeżeli mówimy o opłacalności, zmniejszeniu brakowania, czy poprawie wskaźników płodności. Niestety, wielu użytkowników nadal obawia się technologii w szerokim pojęciu. Rolnicy są trochę przerażeni używaniem niektórych tego typu rozwiązań, dlatego misją naszej firmy jest również tworzenie rozwiązań przyjaznych, których wdrożenie nie będzie budziło strachu w użytkownikach – przyznał Drzazga.
Czy młodzi rolnicy chętnie wdrażają nowoczesne technologie?
Ekspert firmy Afifarm przyznał, że młodzi rolnicy coraz chętniej decydują się na korzystanie z nowych rozwiązań technologicznych w swoich gospodarstwach.
– Odwiedzając codziennie naszych klientów, obserwujemy, że coraz chętniej wdrażają nowe technologie. Cieszymy się, bo możemy zachęcać te młode pokolenia do tego, żeby inwestowały w siebie jako potencjalnych właścicieli gospodarstw, które wykorzystają najlepsze, możliwie dostępne technologie – podsumował Drzazga.
Oprac. Justyna Czupryniak