Rolnicy apelują do zakładów mięsnych. Chodzi o rezygnację z zakupówarchiwum
StoryEditorWiadomości

Rolnicy apelują do zakładów mięsnych. Chodzi o rezygnację z zakupów

03.03.2025., 08:30h

Rolnicy z Podlasia domagają sie wstrzymania zakupu "taniego żywca wieprzowego spoza Polski". Chcieliby również, aby zakłady mięsne skoncentrowały się na współpracy z krajowymi hodowcami.

Import świń z zagranicy denerwuje rolników 

Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej izby Rolniczej, podkreśla, że w obliczu zagrożeń zdrowotnych, jakie niesie import świń z zagranicy – zwłaszcza z regionów dotkniętych występowaniem chorób takich jak pryszczyca – podjęcie odpowiedzialnych decyzji zakupowych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całego sektora.

"Polscy rolnicy od lat dbają o najwyższą jakość hodowli, spełniając surowe normy sanitarne i weterynaryjne. Ich wysiłki gwarantują bezpieczeństwo oraz doskonałą jakość mięsa trafiającego do polskich konsumentów. Wspieranie lokalnych producentów to nie tylko przejaw patriotyzmu gospodarczego, ale także inwestycja w stabilność i rozwój krajowego rynku rolno-spożywczego" – argumentuje PIR.

image
Wiadomości

Jak ministerstwo i weterynaria bronią rolników przed pryszczycą?

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że współpraca z rodzimymi hodowcami umożliwia ubojniom oraz zakładom przetwórczym dostęp do stałych dostaw wysokiej jakości surowca, a rolnikom zapewnia uczciwe warunki sprzedaży.

"Decyzja o zakupie świń od polskich rolników przyczyni się do zwiększenia zaufania konsumentów do Państwa produktów, co w dłuższej perspektywie przełoży się na wzrost zainteresowania ofertą Państwa firmy. Wspólne działanie na rzecz krajowego rynku rolno-spożywczego to krok w stronę silniejszej i bardziej konkurencyjnej polskiej gospodarki" – zaznacza prezes Leszczyński.

Na koniec dodaje, że liczy na zrozumienie i "podjęcie działań wspierających polskich hodowców".

Ponad 200 transportów zwierząt trafiło z Niemiec do Polski

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, w okresie od 11 stycznia do 26 lutego 2025 r. do Polski z Niemiec przyjechało 205 transportów świń do uboju i 23 przesyłki świń do dalszego utrzymywania, a w okresie od 1 stycznia do 29 lutego 2024 r. z Niemiec do Polski przyjechało 206 transportów świń, w tym 27 przesyłek świń do dalszego utrzymywania. 

Przeczytaj również:

image
Eksport żywności

Trump zapowiada cła na UE. Ile żywności Polska sprzedaje do USA? Ile stracą rolnicy?

Krzysztof Zacharuk

Źródło: topagrar.pl

Warszawa
21°C
Częściowo słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
22°C
8°C
czw.
wi_00
21°C
5°C
pt.
wi_00
24°C
13°C
sob.
wi_00
23°C
11°C
29. kwiecień 2025 18:03