Protest w MedycePodkarpacka Oszukana Wieś
StoryEditorWigilia na granicy

Rolnicy protestujący w Medyce i Dorohusku szykują się do świąt na granicy. "Jesteśmy odstawieni na boczny tor"

21.12.2023., 18:30h
Rolnicy ustawili już w Medyce bożonarodzeniową szopkę, w Dorohusku zaplanowali na czwartek ubieranie choinki. Są zdeterminowani, żeby kontynuować protesty także w święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, aż do spełnienia postulatów. – Na niedzielę, na godz. 12, zapraszamy lubelskich parlamentarzystów na wigilię do Dorohuska, na podzielenie się opłatkiem – mówi Bartłomiej Szajner ze Zjednoczonej Wsi.

Podatek rolny do utrzymania na poziomie z 2023 roku

- Postulat utrzymania podatku rolnego w 2024 r. na niezmienionym poziomie to obecnie najważniejsza sprawa – mówi Roman Kondrów z Podkarpackiej Oszukanej Wsi, organizator protestu w Medyce (woj. podkarpackie).

Bo na dwa pierwsze postulaty, czyli dopłaty do ha kukurydzy (w wysokości od 500, przez 700 do 1000 zł/ha w zależności od województwa) i wznowienie 2-procentowych kredytów płynnościowych jest zgoda rządzących. Potrzeba jeszcze akceptacji ze strony Unii Europejskiej, z którą nie powinno być problemu.

- Wczoraj rozmawialiśmy przez telefon w kwestii podatku rolnego z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. Mówił, że sprawa jeszcze nie jest załatwiona – informuje Roman Kondrów. – Czekamy na deklarację na piśmie, że są pieniądze dla samorządów rekompensujące im niepodniesienie podatku. Gdy dostanę taką deklarację, rozwiązuję protest.

Rolnicy i transportowcy na bocznym torze?

Tymczasem rolnicy w Medyce zaostrzają protest. Wczoraj przepuszczali cztery tiry na godzinę, dziś zmniejszyli ich liczbę do trzech, w piątek zamierzają ograniczyć do dwóch, a w sobotę do jednego. – Ostatecznie na dobę przejadą tylko 24 tiry – mówi Kondrów. – Może się wtedy rządzący opamiętają.

Dodaje, że rolnicy mają wrażenie, że razem z transportowcami stali się kartą przetargową w rozmowach z Unią Europejską. – Blokady mogą być rządzącym na rękę, jako argument w negocjacjach z UE: na zasadzie dajcie nam więcej pieniędzy, żebyśmy mogli rozwiązać problem.

Druga kwestia jest taka, że się teraz nami nie przejmują, bo mają inne priorytety takie jak zmiany w telewizji, czy komisje śledcze.

Zdaniem Kondrowa w pierwszej kolejności powinny być rozwiązane najbardziej palące problemy, takie jak rolników i transportowców. – Znajdują się duże większe pieniądze np. na podwyżki dla urzędników czy nauczycieli, a my wciąż czekamy na 1,5 czy 2 mld na podatek rolny.

Rolnicy protestujący w Dorohusku czekają na rozpoczęcie rozmów

O ile rolnicy w Medyce są w kontakcie z ministerstwem rolnictwa, to ci z Dorohuska (woj. lubelskie) nie doczekali się wizyty ministra czy wiceministra.

- Nawet żaden poseł się nami nie zainteresował - mówi Bartłomiej Szajner ze Zjednoczonej Wsi. - Przekazaliśmy nasze postulaty do ministerstwa rolnictwa, na razie cisza. Dlatego chcemy zaprosić lubelskich posłów do nas w niedzielę na godz. 12 na wigilię.

Postulaty rolników protestujących w Medyce

Oprócz trzech podstawowych postulatów, do spełnienia "na już", rolnicy protestujący w Medyce oczekują też:

1. Zatrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy. Utrzymania i rozszerzenia o dodatkowe art. rolno-spożywcze (owoce miękkie, cukier, spirytus, miód, koncentrat jabłkowy, jaja świeże, mięso drobiowe) rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 września 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

2. Kontroli tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża (kontrola jakości i kontrola wyjazdu). Rolnicy dostają bowiem sygnały, że zboże przejeżdża przez Polskę do Niemiec, a następnie wraca.

3. Wycofania obowiązku dotyczącego ugorowania 4% gruntów rolnych.

4. Możliwości budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000 m2).

5. Zwolnienia z podatku rolnego w uzasadnionej trudnej sytuacji gospodarstwa rolnego i utrzymanie podatku rolnego na poziomie tegorocznym.

6. Wprowadzenia długoterminowych form kredytowania rolnictwa oraz dalszego  kontynuowanie kredytów płynnościowych.

7. Stworzenia programu restrukturyzacyjnego dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

8. Rozwijania eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do państw trzecich. Radca rolny w każdej ważnej (ze względu na eksport towarów rolnych) polskiej placówce dyplomatycznej. [cel: upłynnienie zapasów zboża na polskim rynku].

Postulaty rolników protestujących w Dorohusku

Częć postulatów jest takich samych jak rolnikó strajkujących w Medyce. Rolnicy domagają się:

1. Natychmiastowego wstrzymania importu cukru z Ukrainy, który zagraża załamaniem polskiego rynku.

2. Natychmiastowej wypłaty dopłat bezpośrednich.

3. Odstępstwa od normy GAEC 8, czyli odejścia od wymogu ugorowania gruntów.

4. Utrzymania stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na poziomie 2 zł/l.

5. Budowy infrastruktury pozwalającej na eksport towarów rolno-spożywczych.

6. Przedstawienia kosztów produkcji nawozów przez Grupę Azoty oraz ich sprzedaży na rodzimym rynku w preferencyjnych warunkach.

7. Opracowania i wdrożenia mechanizmów na rynku rolnym zapewniających rolnikom opłacalność produkcji.

8. Publikacji kompletnej listy firm importujących zboże z Ukrainy.

9. Wypłaty obiecanych przez ministerstwo rolnictwa rekompensat dla producentów kukurydzy.

10. Utrzymania stawki podatku rolnego na niezmienionym poziomie.

Krzysztof Janisławski

Fot. Zjednoczona Wieś

Fot. Podkarpacka Oszukana Wieś

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 17:51