Od 100 dni przed siedzibą Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa trwa strajk rolników, którego organizatorami są członkowie Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Protestujący najpierw przygotowali zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstw, potem mieli nadzieje na zgodę, jednak widoki na porozumienie się nie pojawiły, a ulice Szczecina znów zostaną zablokowane przez traktory.
Jakie zarzuty rolnicy ze Szczecina stawiają KOWR-owi?
Szczecińscy rolnicy w zawiadomieniu, które przygotowali dla prokuratury, postawili Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa w Szczecinie dwa zarzuty.
Pierwszy z nich dotyczy niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień w sprawie umowy dzierżawy gruntów przez francuskie Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Babinek, ponieważ po jej wygaśnięciu w dniu 31 października 2022 r. nie został zorganizowany publiczny przetarg, w którym mogliby wziąć udział rolnicy.
Drugi ze stawianych zarzutów dotyczy działania, którego dopuściły się władze KOWR-u, a mianowicie przedłużenia umowy z przedsiębiorstwem Babinek na dzierżawę 701 ha bez ustalenia konkretnych warunków.
Dlaczego rolnicy w Szczecinie protestują przed KOWR-em?
Powodem protestu rolników przed KOWR-em w Szczecinie nie jest wyłącznie podejrzenie zawarcia umowy niezgodnej z prawem, ale również fakt, że umowy zawierane z zagranicznymi podmiotami obowiązują 20 lat, a nie 10, jak ma to miejsce w przypadku polskich rolników. Ponadto dzierżawcy manifestują przeciwko niesprawiedliwym stawkom, ponieważ obowiązujące ich opłaty są o wiele niższe od tych, do których regulacji są zobowiązani ogromni przedsiębiorcy spoza Polski.
O której rolnicy zablokują drogi w Szczecinie?
Protest w Szczecinie rozpocznie się o godz. 13.00. Rolnicy wyjadą ul. Bronowicką w kierunku ul. Krakowskiej, następnie wzdłuż al. Piastów i al. Piastów, przez Plac Szarych Szeregów na plac Odrodzenia, w ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzdłuż ul. Jana Matejki, następnie przez ul. Plantową i Teofila Starzyńskiego na ul. Szczerbcową pod Urząd Wojewódzki.
Kto pojawi się na proteście w Szczecinie?
Jak wynika z relacji organizatora protestu, Adama Walterowicza, protest cieszy się dużym zainteresowaniem, a użytkownicy ruchu drogowego mogą spodziewać się utrudnień.
– Protest rozpoczynamy o godzinie 13.00. Na proteście pojawią się rolnicy z organizacji rolniczych, z okolicznych powiatów, czy też z sąsiednich miejscowości. Trasa przejazdu jest długa i o wiele bardziej skomplikowana niż były dotychczas – mówił Walterowicz.
Protestujący rolnicy przygotowali również podziękowanie dla wojewody, dlatego trasa protestu zakończy się przed jego urzędem.
– Planujemy pójść do wojewody, podziękować mu za wsparcie, którego nam do tej pory udziela. Liczymy na zrozumienie i mamy nadzieję, że nasz interpretacja tego przepisu też jest zrozumiała. Sprawa została skierowana do sądu – przyznał Walterowicz.
KZKiOR miały nadzieję na porozumienie z KOWR-em
Adam Walterowicz wyjaśnił również, że rolnicy biorący udział w proteście byli przygotowani do rozmów i chcieli dojść do porozumienia, jednak nie się nie dało. Protestujący zaczęli zatem działać w kierunku zaostrzenia protestu, do którego dojdzie jutro.
– Mieliśmy nadzieję na podpisanie porozumienia, jednak na początku tygodnia odbyła się konferencja prasowa w KOWR, podczas której przedstawiciele zaprzeczyli, że coś jest nie tak, więc nie mamy wyjścia – podsumował Walterowicz.
oprac. Justyna Czupryniak