pixabay
StoryEditorRozwój wsi

Rolnicy walczą z betonozą na wsi. "Znikają łąki i pastwiska"

10.01.2025., 11:15h

Betonoza stała się przykrą cechą charakterystyczną polskich miast. Niestety, zaczyna ona opanowywać również wsie. Rolnicy zaapelowali do MRIRW, aby zawalczyć o zatrzymanie betonozy. Jakie jest stanowisko resortu rolnictwa?

Rolnicy chcą zatrzymać betonozę na wsi 

Brak zieleni i szare place, wyłożone kostką lub zalane betonem – to niestety wygląd wielu polskich miast. Pełne roślinności wsie powinny być antidotum na takie widoki. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej wiejski krajobraz poddaje się betonozie. Wszystko przez zabudowę szeregową, która rozwija się na wsiach. W efekcie znikają łąki, pastwiska czy zadrzewienia, a pojawiają się osiedla, często wybetonowane lub wybrukowane. Małopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o wprowadzenie rozwiązań, które ochronią wieś przed betonozą. 

Reforma planowania przestrzennego ma walczyć z betonozą 

W odpowiedzi na pismo MIR, resort rolnictwa zaznaczył, że ostatnia reforma planowania przestrzennego “wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków mieszkalnych”. Nową podstawę prawną w tym zakresie będą stanowiły plany ogólne, których trzeba będzie przestrzegać, chcąc realizować inwestycje budowlane. Plany te opracowują samorządy gminne. 

Przeczytaj także: Czy staż z ZUS będzie wliczony do emerytury z KRUS? Stanowisko ministerstwa

Plany ogólne zatrzymają deweloperów? 

W piśmie MRiRW czytamy: 

“W ramach planu ogólnego będą tworzone określone strefy planistyczne m.in. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza). Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, co do zasady, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy związanej z rolnictwem z zabudową stricte mieszkaniową.” 

Jak MRiRW wpływa na plany ogólne? 

Choć plany ogólne zagospodarowania przestrzennego ustalane są na poziomie gmin, mają na nie wpływ również organy państwowe, w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort informuje, że po szczegółowej analizie charakterystyki danej gminy w kierowanym stanowisku m.in. wskazuje, że w przypadku składania przez rolników wniosków do projektu planu ogólnego, dotyczących wyznaczenia odpowiednich stref planistycznych w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych, w tym budowy i rozbudowy budynków inwentarskich, należy wyznaczyć odpowiednią ilość takich stref. Na ten moment do samorządów gminnych z MRiRW przekazano około 900 opinii do planów ogólnych. 

Przeczytaj także: Miastowy nie pozwie rolnika za żniwa w nocy? Jest projekt ustawy

Czy rolnicy mogą zatrzymać betonozę na wsiach? 

W swojej odpowiedzi na pismo MIR, resort rolnictwa podkreśla, że rolnicy także mogą wpływać na kształt planów ogólnych w swojej gminie. Interesariusze powinni bowiem zgłaszać do samorządów gmin wnioski wskazując jak poszczególne tereny powinny być zagospodarowane - czy powinny być przeznaczone na rolnictwo, mieszkania czy usługi.

 

źródło: MIR

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 11:26