Rolnicy z powiatu hrubieszowskiego postanowili się zorganizować
- Pomysł narodził się w czasie rolniczych protestów – wyjaśnia Wiesław Sokołowski, rolnik z Mircza w pow. hrubieszowskim i wiceprezes Towarzystwa. – Złożyliśmy wymagane dokumenty w sądzie i czekamy na rejestrację.
Zapowiada, że towarzystwo ma się skupić na celach ekonomicznych, wspieraniu rolników, prowadzeniu szkoleń. – Ale gdyby była potrzeba zorganizowania protestu w uzasadnionej sprawie, to nie odżegnujemy się i od takiej aktywności – zapewnia Wiesław Sokołowski.
Towarzystwo Rolnicze Ziemi Hrubieszowskiej liczy już ponad 60 osób
W zarządzie znaleźli się przedstawiciele wszystkich gmin powiatu hrubieszowskiego.
– Po dwie osoby z każdej gminy, plus przedstawiciel miasta Hrubieszów, w sumie 15 osób – wylicza Wiesław Sokołowski.
Prezesem Towarzystwa został Marek Gawron. Drugim, obok Wiesława Sokołowskiego wiceprezesem jest Ireneusz Solak.
– Zapisało się już ponad 60 rolników, w sumie mają ponad 2 tys. hektarów fizycznych – stwierdza wiceprezes Towarzystwa. Zapewnia, że warunki członkostwa nie są wyśrubowane. – W szeregi towarzystwa wstępować mogą właściciele gospodarstw rodzinnych, nie wymagamy posiadania bardzo dużych areałów.
Wiesław Sokołowski zaprasza do kontaktu wszystkich hrubieszowskich rolników chętnych do dołączenia do tej inicjatywy.
Jak u Stanisława Staszica
Nazwa towarzystwa nawiązuje do nazwy Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego (właściwie Rolnicze Towarzystwo Wspólnego Ratowania się w Nieszczęściach).
Tę fundację o charakterze spółdzielczym, jak podaje Encyklopedia PWN, założył w 1816 r na ziemiach powiatu hrubieszowskiego Stanisław Staszic.