1000 zł/ha dopłaty do kukurydzy i wznowienie 2-procentowych kredytów płynnościowych
Takie rozwiązania zaproponowała protestującym na granicy w Medyce w woj. podkarpackim rolnikom minister rolnictwa Anna Gembicka. Wtorkowe negocjacje trwały do późnych godzin nocnych.
- Pojawiła się wśród rolników iskierka nadziei – komentuje Roman Kondrów z Podkarpackiej Oszukanej Wsi. – Ale to czas pokaże, czy te ustalenia będą realizowane, w jakiej formie i czy nie utkną teraz w sejmie.
Rolnicy biorący udział w proteście na granicy w Medyce obawiają się bowiem scenariusza, w którym wtorkowe ustalenia posłużą do walki politycznej między ustępującą władzą a ugrupowaniami, które za niecałe dwa tygodnie utworzą rząd.
Na jakich warunkach ma być realizowana pomoc dla rolników?
Na razie są ramowe ustalenia. Szczegóły mają być ustalane.
– Jak będzie ta pomoc w wyglądała, na razie dokładnie nie wiadomo – mówi Roman Kondrów. – Jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Te szczegółowe rozwiązania mają być na bieżąco z nami konsultowane.
W każdym razie rolnicy nie przerywają protestu na granicy w Medyce. Chcą się przekonać, że ustalenia są realizowane.
I są coraz lepiej przygotowani do prowadzenia strajku. Prawdopodobnie jeszcze dziś do Medyki dotrze ocieplany kontener, który pozwoli strajkującym rolnikom chronić się przed mrozem.
Co minister Gembicka ustaliła z rolnikami z Oszukanej Wsi w Medyce?
2,5 mld zł do akcji kredytowej i 0,5 mld zł na dopłaty do kukurydzy. - O takich pieniądzach była mowa we wtorek – informuje Roman Kondrów. – W mojej ocenie ta kwota nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby rolników w całym kraju.
Obecnie nie wiadomo więc, czy rozwiązania, o których mowa będą dotyczyć tylko rolników z województw podkarpackiego i lubelskiego, czy też będą wprowdzane stopniowo, a może od razu dla wszystkich rolników na terenie całego kraju.
Na co mają pójść te pieniądze? – Odnośnie pierwszego z postulatów proponujemy dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha – poinformowała w Medyce minister Anna Gembicka.
Mają też zostać wznowione 2-procentowe kredyty płynnościowe.
Podatek rolny również ma zostać przepracowany
Minister Gembicka odniosła się też do postulatu utrzymania podatku rolnego na tegorocznym poziomie.
– Rozumiemy samorządy, ale jeszcze bardziej rozumiemy rolników, dlatego będziemy pracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wypracować taki mechanizm, który będzie z jednej strony chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin – zapewniła.
Krzysztof Janisławski
Fot. Krzysztof Janisławski