Rolnicy w całej Polsce mobilizują się i organizują pomoc dla swoich kolegów poszkodowanych przez powódź na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku. Potrzebne są przede wszystkim środki i narzędzia do usunięcia skutków powodzi, czyli kalosze, rękawice, środki dezynfekcyjne, łopaty i wiadra. Brakuje również pasz dla zwierząt. Ale w tej chwili najbardziej przydatne są ręce do pomocy przy sprzątaniu.
Rolnicy będą pomagać w sprzątaniu zalanych gospodarstw. Ustawiają dyżury
Dlatego rolnicy z Ruchu Młodych Farmerów postanowili ofiarować swój czas i jadą do zalanych gospodarstw, by je porządkować. Jest to akcja planowana na dłuższy czas w oparciu o dyżury.
- Będziemy jechać na gospodarstwa czy do domów, gdzie teraz są gruzowiska, bo trzeba to wszystko pomóc jakoś posprzątać. Będziemy pełnić dyżury. Serdecznie namawiam innych, by zrobili to samo i pomogli siłą własnych rąk – mówi Damian Murawiec, rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego, działacz RMF i Ogólnopolskiego Oddolnego Protestu Rolników.
Murawiec: główne media nie pokazują dramatu na wsiach
Rolnik informuje, że sytuacja na zalanych wsiach jest dużo gorsza w rzeczywistości, niż w przekazach medialnych. Zaznacza zresztą, że w mediach głównego nurtu pokazywane są tylko skutki powodzi w dużych miastach.
- Dramat, który wydarzył się na wsiach i w gospodarstwach rolnych nie jest pokazywany. A tam na tysiącach hektarów zostały zalane pola, buraki cukrowe, kukurydza czy zasiany rzepak. Pola, na których miało być siane zboże też są zalane. Popłynęły kiszonki i pasze, padły zwierzęta gospodarskie – informuje Murawiec.
Mapa koordynatorów pomocy dla poszkodowanych rolników
Rolnik zachęca wszystkich, którzy chcieliby pomóc w sprzątaniu lub przekazaniu darów, by kontaktowali się z koordynatorami akcji w danym województwie. Telefony są na poniższej mapie.
- Jeśli chcecie w jakikolwiek sposób pomoc, dzwońcie. My postaramy się pomóc z transportem, a także wskazać miejsca docelowe, gdzie ta pomoc powinna zostać przekazana – zaznacza Murawiec.
Rolnicy pomagają w walce z powodzią
Rolnicy od pierwszych chwil brali udział w działaniach przeciwpowodziowych. Układali zapory z worków z piaskiem, użyczali swojego sprzętu. Pisaliśmy o tym w artykule: